Tunceli Belediyesi'ne haciz şoku

Tunceli Belediyesi kayyım borçlarından dolayı SGK borcunu ödeyemedi, belediyeye haciz geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Tunceli İl Müdürlüğü, Tunceli Belediyesi'nin maaş, vergi, harç hesaplarına haciz koydu.

Tunceli Belediyesi'ne haciz şoku
15 Ocak 2020 - 15:27

Tunceli Belediyesi kayyım borçlarından dolayı SGK borcunu ödeyemedi, belediyeye haciz geldi.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Tunceli İl Müdürlüğü, Tunceli Belediyesi'nin maaş, vergi, harç hesaplarına haciz koydu.

Konuya ilişkin belediyede düzenlenen basın açıklamasında konuşan Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, söz konusu işlemin kanuna aykırı olduğunu söyledi. Maçoğlu, Belediyeler Kanunu’nun 15. Maddesini (Belediyenin proje karşılığı borçlanma yoluyla elde ettiği gelirleri, şartlı bağışlar ve kamu hizmetlerinde fiilen kullanılan malları ile belediye tarafından tahsil edilen vergi, resim ve harç gelirleri haczedilemez) hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Belediyemizin, Tunceli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle 5.453.303,30 SGK prim borcu bulunuyor. Belediye şirketimizin, Tunceli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle 4.761.424,20 TL SGK prim borcu bulunuyor. Belediyemiz Mayıs 2018 tarihinden itibaren SGK prim tutarları ödenmemektedir. Bu ödeme biz yönetime gelmeden önce de yapılmamaktaydı. Yönetime geldiğimizde kamuoyuyla da paylaştığımız gibi devrolan borçlardan kaynaklı SGK ödemesini gerçekleştirememekteyiz. Belediye kanunun 15. maddesine göre belediyelerin vergi, resim harç ve iller bankası payına haciz konulamayacağı açık bir şekilde belirtilmiştir. Buna rağmen kanuna aykırı hareket edilerek belediyemizin vergi, harç ve iller bankası payına haciz konulduğu için belediyemiz personelinin maaşları ödenmemiştir.”


Cumhuriyet
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum