Reklam

Karabağlar'daki TOKİ tartışmasında Türkbay da topa girdi: 'Yargının kararı beklenmeli'

İzmir Demokrasi Üniversitesi'ne tahsis edilen alanın, TOKİ tarafından toplu konut yapılmasına tepki gösteren ve yargı kararına rağmen konut yapmasının hukuksuz olduğunu belirten Karabağlar İlçe Başkanı Mehmet Türkbay, “Yargı karar vermeden ihale yapılması durumunda sorumlular hakkında hukuki ve cezai sonuçlar doğar” açıklamasını yaptı. 

Karabağlar'daki TOKİ tartışmasında Türkbay da topa girdi: 'Yargının kararı beklenmeli'
10 Ocak 2021 - 13:00 - Güncelleme: 10 Ocak 2021 - 13:07

İZMİR GÜNDEMİ-Karabağlar Belediyesi, Uzundere’deki 80 hektarlık alanın tamamının İzmir Demokrasi Üniversitesi’ne tahsis edilmesi, 42 hektarına TOKİ tarafından konut yapılmaması için mücadele yürütüyor. Mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmesine rağmen ihaleye çıkartılan TOKİ’ye bir diğer tepki ise Karabağlar İlçe Başkanı Mehmet Türkbay’dan geldi. Türkbay, “Yargı kararının sonucunun beklenmesi gerekir. Yasal durum bunu gerektirir.Yargı karar vermeden ihale yapılması durumunda sorumlular hakkında hukuki ve cezai sonuçlar doğar” dedi.

Yapılan açıklama ise şöyle;

Günlerdir gündemi meşgul eden İzmir Demokrasi Üniversitesi için ayrılan 80 hektarlık alanın 42 hektarının TOKİ tarafından konut yapılmak üzere ihaleye çıkarılması ile ilgili 09.01.2021 tarihinde AKP ilçe başkanı İrfan Doğruca basın açıklaması yapmıştır.Bu süreçte Karabağlar Belediyesine haksız ve ağır söylemlerde bulunulmuştur.

Karabağlar Belediye Meclisi 03.12.2018 tarihinde AKP’li meclis üyelerinin de katılımıyla oy birliği ile 67/2018 sayılı aldığı meclis kararı ile Uzundere ve Yaşar Kemal mahalle sınırlarında bulunan yaklaşık 87 hektarlık alanın İzmir Demokrasi Üniversitesi için yerleşke olarak kullanılmasına karar vermiştir.

 Oy birliği ile alınan bu karara rağmen bugünlerde  42 hektarlık alanla ilgili AKP grubu toplu konut yapılması şeklinde girişimlerde bulunmaktadır. Oy birliği ile alınan meclis kararı doğrultusunda meclis saygınlığını korumak adına, yanlışlığın düzeltilmesi için yargıya müracaatta bulunulmuş ve İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermiştir.

İdare mahkemeleri yürütmeyi durdurma kararı verirken olayda “açıkça kanuna aykırı bir durum olması ve ileride telafisi güç zararların” olması halinde bu kararı verir.Yürütmeyi durdurma kararına bakılırsa bu görülecektir. 

Bu nedenle her halükarda yürütmeyi durdurma kararı verildiğinden yargı kararının sonucunun beklenmesi gerekir. Yasal durum bunu gerektirir.Yargı karar vermeden ihale yapılması durumunda sorumlular hakkında hukuki ve cezai sonuçlar doğar.

Teknik konular hakkında Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu gerekli açıklamaları yapmıştır. Bu açıklamalara aynen katılıyoruz.


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum