Gazetecilere saldırdığı iddia edilen Gül'ün yerine gelen isme İl'den veto! İşte yerine atanan isim!

CHP İzmir İl Gençlik Kolların Kongresi'nde yaşananlar nedeniyle partiden ihracı talep edilen 8 isim arasında olan Buca Gençlik Kolu Başkanı Hüseyin Gül’ün başkanlığı düştü. Yaşanan gelişme üzerine ilçe yönetimi tüzük gereği yönetim içinden başkan seçti. Ancak il gençlik kolları yönetimi seçimi onaylamadı, ilçe yönetimini görevden alırken, yeni bir ismi başkan olarak atadı.

Gazetecilere saldırdığı iddia edilen Gül'ün yerine gelen isme İl'den veto! İşte yerine atanan isim!
25 Eylül 2020 - 12:59 - Güncelleme: 25 Eylül 2020 - 13:04

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Gençlik Kolları Kongresi’nde yaşanan arbede ve basına yapılan saldırıyla ilgili parti içinde başlatılan soruşturma sonucunda ihraç istemiyle disipline sevk edilen 8 kişi arasında yer alan Buca Gençlik Kolu Başkanı Hüseyin Gül’ün başkanlığı düştü.

Gül’e  başkanlığının düştüğünü içeren yazı iletilirken, yaşanan gelişme üzerine toplanan ilçe gençlik kolları yönetimi tüzük gereği yönetim içinden başkan seçti. Yapılan oylamada ilçe eğitim sekreteri Süleyman Duyan ilçe gençlik kolu başkanı seçildi. Alınan karar ana kademe ilçe başkanlığı ve il başkanlığına bildirildi.

YÖNETİM SEÇİMİ ONAYLAMADI BAŞKA BİR İSMİ ATADI
Ancak İl Gençlik Kolu Başkanı Burak Kotan ve yönetimi Buca’da yapılan seçimi onaylamadı. Gül’ün başkanlığının düşürülmesinin ardından ilçe yönetimini de görevden aldı. İl yönetimi, İrem Gökmen’i CHP Buca İlçe Gençlik Kolu Başkanı olarak atadı.Görevden alınan ilçe yönetiminin tüzük gereği yönetim içinden bir ismin seçilmesi gerektiğini savunurken, bu nedenle il yönetiminin kararına itiraz edeceği öğrenildi. 

SARIKÜSE'DEN SERT ÇIKIŞ
Öte yandan İl Eski Gençlik Kolu Başkanı Sinan Sarıküse, il yönetiminin ilçe yönetiminin seçimini veto etmesi, ilçe yönetimini görevden alması ve yeni bir ismi atamasını sert şekilde eleştirdi.

Sarıküse, sosyal medya hesabından şu ifadeleri kullandı;
" Örgüt size hukuk dersi vermeli! Ders - 1, Gençlik siyasetiyle ilgili olarak seçimlerde artık 30 yaş ve altı yaş grubunun uğraşmasını savunan bir kişiyim. Ancak bazen kardeşlerimin sorularına tecrübem yettiğince cevap vermeyi örgütüme borcum sayarım, çünkü ben örgüt tozu yutmayı İzmir İl Gençlik Kolları Başkanlığı görevime borçluyum ve geldiğim yeri asla unutmayacağım.Şimdi yine sorular üzerine bir borç olarak açıklamak isterim ki; şaibeli gençlik kolları il başkanının böylesi hukuksuz bir karar alması kimseyi şaşırtmaz,avukatlık da öyle adının başına konmuş kelimelerle yapılmaz.CHP’nin anayasası olan Tüzüğümüzün 24 (4) 'üncü maddesini açıkça çiğneyen arkadaşa en üstten en alt kademesine kadar kimse bir şey demiyorsa, yada işine geliyor diye susuyorsa o kişi de bu suça ortaktır.? Disiplin cezası alması gereken varsa mutlaka almalıdır, asla savunulmaz. Ancak tüzük; sonra ki göreve gelecek kişiyi açıkça tanımlamışken siz tüzüğü çiğniyorsanız bunun bedeli size örgüt tarafından ağır ödetilir. Siz bu kararınızla CHP gençliğinde hangi tarafa oy kullanırsa kullansın her gencin hakkına girdiniz. Örgüt bunu asla unutmayacaktır, bu karardan dönüp örgütten özür dileyin. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu 'nun adalet anlayışını uygulayın. Yoksa anayasayı ihlal ediyorlar diye karşısında mücadele verdiğiniz siyasi yapıdan bir farkınız kalmaz,önce kendi parti içi anayasanıza sahip çıkmayı öğrenin. Gençlik siyasetine dair sorulan sorulara cevabım budur, inanıyorum ki örgütün iç seside bunu söylüyor, yaşı 30'u geçmiş kişilerin yorum yapmasını doğru bulmam ancak önceden bu görevi yapmış biri olarak bunun da hesabını sorarım. Saygılarımla."
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum