Ümit Şimşek

Ümit Şimşek


CHP Yerel Seçime Nasıl Hazırlanmalı?

21 Ekim 2018 - 12:28

Ülkemizin muhalefet güçleri ve CHP örgütleri farklı bir anlayış ve yeni bir yöntem ile yerel seçimlere hazırlanmalıdır. Sosyal demokrat-Sol politikaların daha anlaşılır bir şekilde ve sorunlara somut çözümler sunan program ile öne çıkarak Cumhuriyet Halk Partisinin öncülüğünde kolektif anlayışla hareket etmelidir.

Sol partiler özellikle yerel seçimlerde kolektif bir biçimde hareket etmelidirler. Tüm toplumsal kesimlerin dinamikleri ile daha samimi ve sorunu ortaklastirici hareket etmelidirler. Hak verirsiniz ki 16 yıldır ülkemizin tüm değerlerini yok eden ve tüm varlıklarını satan AKP Hukumetleri, esasen istanbul Büyükşehir belediyesi gibi yerel yönetimlerden çıkıp gelen bir yapıdır. O süreci hatırlatmakda fayda var. İstanbul , Ankara ve birçok ilde sol partilerin bir birleri ile yarışları sonucunda AKP iktidarına bu illerimizin teslim edilmesi sonucunu doğurmuştur. Sol partiler birbiri ile yarış değil kolektif akıl ile uzlaşarak yerel seçimlere hazırlanmak ve tabanda birlik sağlamak zorundadır. 

AKP iktidarı, kendi kadrolarının siyasi başarısı değil solun bir arada durumama sorunudur. Bugün gelinen noktada AKP'nin yanlış politikaları, israf ekonomisi ve üretime değil tüketime dayalı politikaları bugün kendi seçmenleri tarafından da görülmeye ve tepki toplamaya başlamışken ,Sol soyad demokrat aktörler geçmişte yapılan hataya yeniden düşmemelidir. Ve yeni  bir anlayış ile kolektif aklı hakim kılmak zorundadır. Bir bakıma şunu ifade etmekte sakınca görmüyorum CHP örgütleri ve toplumsal dinamikler 2019 yerel seçimlerine Genel seçim havası eklemelidir.

Genel politikalar üzerinden çalışma gurupları oluşturulmalı ve bu politikalar ile etkileşim sağlamalıdır. Aksi halde sadece yerel yönetimlerin imkan ve ihtiyaçları üzerinden yapılacak bir seçim kampanyası CHP nin  başarısını daha alt seviyede tutacaktır. Tüm bunlar bir yana; Her CHP linin merakı İzmir . İzmir de ne olmalıdır? İzmir farklı bir kent. Bugün İzmir seçmenine bakarsak , İZBAN'da yapılan uygulama ve birçok hatalı çalışmalar İzmir seçmenini yormuş durumda . Mevcut Büyükşehir Belediye Başkanımız İzmir seçmenini yoran ve enerji vermeyen başkan durumundadır . Bu durumda İzmir de kendini kanıtlamış yeni ve daha dinamik bir aday ile İzmirli seçmenin karşısına çıkılmalıdır. Seçmen tarafından eleştirilen Tranvay , izban,   Toplu taşıma aracı gibi projelerin uygulamarindaki hataların düzeltilerek seçmen karşısına çıkmak daha doğru olacaktır. İzmir de yerel seçimler yeniden Genel seçim havasına sokulmalıdır. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum