Psikolog Nazlı Yertutan

Psikolog Nazlı Yertutan


Koronavirüsle psikolojik mücadele nasıl yapılmalı?

02 Mayıs 2020 - 11:47 - Güncelleme: 04 Mayıs 2020 - 15:51

Çin’de  başlayarak ve bütün dünyayı etkisi altına alarak hayatımızı her  yönden değiştiren virüs (COVİD-19) Mart ayı itibarı ile hepimizin hayatına maddi, manevi yönden dokundu. Bazılarımız kendimize dönebilmemiz için bunu fırsat olarak düşünse de bazılarımızın uykusunu baş ağrıları ve kaygılarla etkiledi. Kimimiz maddi yönden etkilenirken ve hayattan tat alamazken, kimimiz de  evde sıkıntıdan, dört duvarlı yerden çıkamamaktan bunaldı. Peki alıştık mı? Evde yapılacak 10 etkili hobi listesini okuyunca ya da her ana haberi her detayına kadar inceleyerek bu süreç nasıl bitecek diye düşününce tüm kaygılarımız geçti mi?

Hayır’ı duyar gibiyim.

Evet hepimizin hayatında  yapmak zorunda olduğu sorumluluklar var… Sağlığımız, ödemelerimiz, hayat planlarımız. Bu süreçte oturup, stresli olarak nasıl düzelecek  bunlar diye düşününce geçiyor mu? Çözüm bulabiliyor muyuz? Sizce de stres yaratan durumları düşünmek, anı yaşamamızı engellemiyor mu? Durumu detaylıca düşünüp tüm dünya'nın şuan bu salgınla savaştığını, olumsuz hiçbir düşüncenin bulunduğumuz konumdan bizi kurtarmayacağını aksine daha da kaygılandıracağını kabul ederek bu sürece dahil olmalıyız. Bu süreçteki hayatımızı akışına bırakmayı seçmemek bizi yorar ve anlarımızı stresli şekilde  yaşamamıza sebep olur. Dünya değişim ve dönüşüm geçiriyor bunu kabul ederek anı yaşamak bu süreçten daha kolay çıkmamıza yardımcı olacaktır.

Ne yapmalıyız?

Nasıl geçirmeliyiz bu zamanı derseniz size sunabileceğim en etkili yöntem anı yaşamanızdır. Olabildiğince gülmeniz ve güldürmenizdir, en stresli anınızda bile içinizden gelmese dahi kısa bir  kahkaha atmak vücut hormonlarınızın seviyesini değiştirerek sizi daha iyi hissettirecektir. Mümkün mü bu demeyin, denemek serbest… Hatta tam şu an denemelisiniz.

Yapılan fiziksel hareketler enerji harcamamıza yardımcı olur ve bu durum bizi rahatlatarak hormonlarımızın seviye değişikliği ile bizi mutlu eder. Hiç zorlada olsa dansa kaldırılıp sonra mutsuz bir şekilde yerine oturan insan gördünüz mü? Ben görmedim… Dans sizi istemsiz düşüncelerden alıkoyar. Aklınıza zamansız can sıkacak konular mı geldi dansa kaldırabilirsiniz eşinizi, çocuğunuzu ya da ben tek yaşıyorum derseniz açabilirsiniz sevdiğiniz bir müziği ve istediğiniz ritimde dans edebilirsiniz. Bu sizi rahatlatacaktır ve dansınız bittiğinde zaten beyniniz kendini mutsuz edecek konuları düşünmekten kaçınacaktır.  

Elimizin altında her şeye ulaşmak bu kadar kolayken komik,pozitif videolar izleyip izlettirebiliriz. Kısa  komik birkaç saniyelik videolar  tüm gününüzü güzelleştirmeye yetebilir.Sürecin en iyi tarafı ailelerimizle bu dönemde yan yana olabilmek, onlarla zaman geçirebilmek. Ailecek evdeyseniz eşiniz, çocuğunuz ya da aile büyükleriniz kiminle yaşıyorsanız hep birlikte tatlı veya yemek yapmayı hayatınızda hiç denediniz mi? Tüm aile bireylerinin katkısının olduğu tatlı veya yemek belki de hayatınızda yediğiniz en lezzetli öğün olabilir.


Minik dostlarımız varsa, emin olalım onlar da bu süreçten bizim kadar etkileniyorlar. Onlara yeni hareketler öğretebilir hem zamanımızı eğlenceli ve hızlı geçirebiliriz hem de minik dostlarımız ile  ilgilenmemiz onlara da kendilerini  iyi hissettirebilir.Ve son olarak bende kitap okumak diyeceğim, inanın okuyup bitirdiğiniz bir kitabı masada, odada görmek size kendinizi daha değerli hissettirecektir. Kitaplar hakkında konuşmak ve beğendiğiniz bir yazarın başka hikayelerine gitmek merak duygunuzu canlı tutacaktır. Ben kitap okumaya, kitap sayfalarına çok alışık değilim derseniz, internette ücretsiz sesli kitapları dinlemenizi tavsiye ederim böyle başlamış olmanız da okuma  ilginizi arttırabilir.


Hepimizin sorumlulukları ve mücadeleleri var bu hayatta fakat anı yaşamak dışında olumsuz her düşünce bizi mutsuz edecek bu günlerde… Belki de böyle bir zamanımız bir daha hiç olmayacak. Hep yapmak isteyip de zaman bulamadığınız ya da ben bunu yapamam imkansız, zor dediğiniz her şeyi düşünüp, planlayarak uygulayabilirsiniz. Bu süreçten kendinize ve sevdiklerinize daha da değer katarak çıkabilirsiniz.

Unutmayın insanın kendini fethetmesi zaferlerin en büyüğüdür (Plato)

Bu süreçte sizinde zaferlerinizi yaşamanız dileği ile…

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Nehir Ova
  4 ay önce
  Ne kadar samimi,güzel anlatmışsınız.Sevgiler
 • Nehir Ova
  4 ay önce
  Ne kadar samimi,güzel anlatmışsınız.Sevgiler
 • Burcu Çubuğuuzun
  6 ay önce
  Çok yararlı bir yazı olmuş, emeğinize sağlık hocam.
 • Şirin özata
  6 ay önce
  Ne kadar da doğru sevdiklerimize ayıramadığımız zamanlar vardı hayatın yoğunluğu koşturmacası içinde hep bir yere bir şeylere koşarken bazen en sevdiğimiz insanlara geç kalıyorduk, çok zaman yoğun geçen hayatımıza isyan ediyorduk ne garip değil mi bir virüs hayatımıza girerek şikayetçi olduğumuz bir çok şeyin kıymetini öğretti hepimize ve aile, paylaşmak, üretmek, sevgi, özgürlük ve birlikte geçirilecek güzel günler var. Emeğinize sağlık.
 • Gökçe kcmz
  6 ay önce
  Çok ferahlatıci bir yazı olmuş.Bayıldım