Reklam
Orhan Polat

Orhan Polat


Karşıyaka'da istedikleri karşı karşıya getirmek

21 Aralık 2020 - 14:59 - Güncelleme: 21 Aralık 2020 - 15:03

Hayatın her alanında bir şeyleri yönetirsiniz yönetme gereği duymasanız da yönetmeye mecbur kalırsınız evde, işte, hesaplarınızda ve arkadaş ilişkilerinde hep bir şeyleri yönetirsiniz hele ki toplumu yönetecek konumdaysanız daha dikkatli doğruysa her türlü baskıya direnme göstererek, yaptığınızın esir i olmadan herkesi anlayan ve harmanlayan topluma yön vermekle kalmayıp anlam veren, ekşinin de tatlının da kıymetini bilen en önemlisi ekşinin de tatlının da gereğini ihtiyacını anlatan olmak zorundasınız. Binlerce Sığırcık kuş’u son baharda uçarken izleyenleri kendilerine hayran bırakmalarının tek nedeni birlikte hareket etmeleridir. İnsan olarak ta bunu başaramayan farkında olmadan kaybeder farkında olan kazanır. Bunu başarmak için bir bakış açısına sahip olmak gerek. Dünya görüşü, insana bakış, topluma, doğa ya bakış  ile alakalıdır. Burada önemli olan bakıştır. Kimin ne dediğine değil doğruya bakıştır. Çoğunluk yanlışı destekliyorsa o yanlış doğru olmaz.

Ne garip, kısacık ömürde birlikteliğin, ortak yaşamın değerinin bilinmemesi. İnsanlık onuru üzerinde benzetmece oynanması benzetilecek bir şey varsa toplumu ayrıştıranları benzetmek daha yerinde olur.

Bir belediyenin logosu bir partinin amblemine benziyor diye yine suni gündem oluşuyor insanın üzüldüğü bu sorunu yaratan vitaminsiz canlıları dikkate alan  belediye yönetiminin logoyu kaldırması logo kalkınca sorun çözülmüyor daha çok yara alıyor vicdanlar alıyor o yarayı. Logoyu kaldırmak yerine niye sini , neden ini , nasılını , itirazını anlatmak daha anlamlı olurdu.

Geçmişte olduğu gibi gelecekte bu şekilde sınıflandırılıyor ben bir sınıfın yada bir ayrışmanın paydası olmak istemiyorum diyen günahsız insanlarda geçmişte olduğu gibi statik faşizmin içine hapsediliyor. Bırakın artık ırkçı söylemlerinizi  bu topraklar kültür topraklarıdır her yeri kültür kokuyor sizin yüzünüzden küf kokacak değil.

Bakınız; geçmişte Afrika yı kabilelere böldüler Arabistan’ı Suud ailelerine böldüler işte bugün olduğu gibi Türkiye’yi de sağcı - solcu, alevi- sünni bugün ki gibi Kürt - Türk ayrımına uğrattılar. geçmişte bunu İngilizler yaparken bugün ise içimizdeki İngilizler yapıyor.
Bu coğrafyanın insanını kazı arkasından Anadolu çıkar hoş görü çıkar kardeşlik çıkar,     Yunus Emre, Hacı Bektaş, Dadaloğlu, Köroğlu çıkar kimse şehirli değildir bu ülkede köyünde ekmek pişirecek kadın ocağı yakmadan önce komşularına haber verirmiş ateş ortak un ortak ekmek de paylaşımda eşit ti bu kültürü ayrıştırmak kolay olamaz. Bu benzetmeyi, ayrıştırmayı yapanlar bunun utancını yüzünüzde taşıyor musunuz taşımasanız da izi sizde kalacak.

CHP Karşıyaka da beyefendi kibar naif  Karşıyaka’nın ağırlığını kaldırabilecek bir belediye başkanına sahip bir anlık  boşluk ile geri adım atıp logoyu kaldırması iyi durmamış yanlış bir uygulama yok ortada, tenekeden her zaman daha çok ses çıkar ama anlamı yoktur o sesin, benzetmeyle yargılama yapacak olanlar sadece esir olurlar. Cemil Tugay’ın yapacağı şey yaptığının arkasında durmasıydı ve bu tartışmanın bir insanlık suçu faşizm olduğunu anlatmasıydı.
İnanıyoruz ki Cemil Tugay Türk ve Kürt ü ayırmaz öyle olsaydı Karşıyaka dan aday yapılmazdı. Demek ki etrafında ak’a ak kara ya kara diyen ayakları yere sağlam basan bir ekip yok. Karşıyaka’nın insan mozaiği demografik yapısını herkes bilir o mozaik inanın o logo ya faşist gözle bakmamıştır.

Türkiye’nin birleşmeye, CHP sinin birleşmeye İhtiyacı var bu birleşme sokak arasından geçer insanlardan başlar bu başlangıcı başlatmak da yine bir insandan geçer.  Genel başkan ne diyor dostlarımızla birlikte iktidar olacağız dostları kaybetmemeliyiz dostunu incittin mi bir kere telafisi olmuyor. O yüzden ki içinde yaşadığımız toplumu ayrıştıran, ayrı görmeyi sürekli hale getiren statik kişiliklerden, gruplardan uzak durup karşı çıkmayı terk etmeden üstüne üstüne giderek

biz Kürt üz ayrılmayız
Biz Türk üz ayrılmayız
Biz aleviyiz ayrılmayız
Bizi ayıramazsınız diyerek

Nazımın da dediği gibi;

Dörtnala gelip uzak Asya’dan
Akdeniz e bir kısrak başı gibi
Uzanan bu memleket bizim.
Bilekler kan içinde,
Dişler kenetli, ayaklar çıplak
Ve ipek bir halıya benzeyen toprak, bu cehennem, bu cennet bizim.


Dedikten sonra
Dostlarımızla iktidar oluruz,
İktidarı isteriz halktan..
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum