Onurcan Uygur

Onurcan Uygur


Tire'de CHP Kulisleri  

07 Ekim 2018 - 12:14

Yerel seçimlere kısa bir süre kala İzmir’de aday adayları kendilerini tanıtmaya ve projelerini anlatmaya başladı. Biz de İzmir’in 30 ilçesinin nabzını tutacağız. Hazırladığım yazı dizisiyle hem değerli okurların görüşlerini alacağız hem de adaylık için öne çıkan isimleri değerlendireceğiz.
 
İzmir’de 30 belediyenin 22’sini elinde bulunduran Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki aday adaylığı süreci kuşkusuz gündemimizi epey yer alacak. Bu süreçte de birçok ismin aday olabilmek için kıyasıya yarışacağını gösteriyor.
 
Yazı dizimize başlarken metropollerden ziyade merkeze uzak olan ilçelerden başlayacağım.
 
İlk ilçemiz TİRE:
 
*Tire’de geçtiğimiz 24 Haziran seçimlerinde  oluşan siyasi tablo şu şekilde,
 


Ak Parti %34,5 CHP %34 İYİ Parti %18,7 MHP 7,3
 
Başka bir söylemle de Millet İttifakı yüzde 53 seviyelerinde bir oy almış. B Ankara yapacağı ittifak çalışmalarının Tire’deki siyasi dengeleri doğrudan etkileyeceğini düşünüyorum.
 
Tire’de CHP’nin mevcut başkanla devam etmesi veya ilçenin sorunlarını bilmeyen birisini göstermesi durumunda burada bir hüsran da yaşayabilir...
 
İYİ Parti’nin bu seçimde Tire’nin belirleyici bir siyasi aktörü olacağının altını çizmekte fayda var.
 
Şimdi gelelim CHP’nin Tire’de yerel yönetime talip olan ve kulislere yansıyan isimlerini incelemeye;
 
Kendisiyle sohbet etme fırsatı da bulduğumuz genç iş adamı Burak Alp Ersen, ilçede aday adaylığını ilk açıklayan isim oldu. Ersen’in ismini Ticaret Odası seçimlerinde de sık sık duymuştuk. Ayrıca iş adamı olmasıyla birlikte genç olması da bu dönem için kendisini öne çıkaran faktörlerden birisi olarak duruyor. Hazırladığı projelerle de süreci iyi götürecek gibi duruyor. Tire siyasetinin önde gelen isimlerinin de sevdiği bir isim olması dolayısıyla kimsenin de itiraz etmeyeceği biri olarak öne çıkıyor. CHP’nin Tire’deki önde gelen isimlerinin de kendisini desteklediği biliniyor. Bu süreçte İYİ Parti’yle olan ilişkileri de düşünüldüğünde yukarıdaki tabloyla bir bütünlük sağlayabileceği düşünülebilir.
 
Edindiğimiz kulis bilgilerine göre Tire’den aday adaylığı sürecine yeşil ışık yakan ve Genel merkez de görev yapan bir isim Ayten Gülsever... İzmir’de BOTAŞ gibi önemli bir kurumda yöneticilik yapmış olması ve Çankaya Belediyesi’nde önemli bir görevi sürdürüyor olması başarılı bir isim olduğunu ortaya koyuyor. Tire’de doğalgazın kazandırılması ve organize sanayi bölgesine yönelik yaptığı çalışmalarla da biliniyor. Bu kadar erkek aday adayının olduğu bir atmosferde başarılı bir iş kadını olması ve genel merkezde sevilen bir isim olması sebebiyle öne çıkıyor.
 
Bir diğer isim de Tire’de verdiği mücadeleyle İzmir’e sesini duyuran, Yücel abimiz (Özen). Kendisinin adaylık için nabız yokladığını biliyoruz. Tire’nin köy mallarının satışı konusunda yaptığı etkin mücadelenin yanı sıra mevcut başkana karşılık yaptığı açıklamalarla da sık sık açıklamalarına yer vermiştik. Şu ana kadar net bir şekilde aday adaylığı ile ilgili olarak açıklama yapmadı. Fakat aday adayı olacağını da biliyoruz. İzmir medyası tarafından da sevilen bir isim kendisi...
 
 
Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük’ün de kulislerde ismi geçiyor. Fakat Tire Süt gibi çok büyük bütçeleri yöneten Eskiyörük’ün Tire’ye bu açından daha iyi hizmet ediyor. Aday adaylığı konusunda da net bir açıklaması bulunmuyor.
 
Mevcut ilçe başkanı Hakan Şenoyar’ın da yakın zamanda istifa edip, aday adaylığı çalışmalarına başlaması bekleniyor. Şu ana kadar aday adaylığı için ismi geçen adaylarla da süreci gayet iyi götüren bir isim.

Ve son olarak mevcut başkan Tayfur Çiçek... Hem tecrübesi hem de görev yaptığı seneler göz önüne alındığında ben yorulmuş olabileceğini düşünenlerdenim. Ama diğer aday adaylarından her mevcut belediye başkanı gibi 1-0 önde başlayacak. Yaptığı ‘Belli olmaz’ şeklindeki açıklamasıyla da bir dönem daha sinyalini veren Çiçek’in adaylığı olur mu bilemem... Ama son zamanlarda yaptığı  Büyükşehir üzerinden yaptığı eleştirilerin partiyi yıprattığını söyleyenlerin sayısı da az değil.  Farklı siyasi partilerde de yarışarak ipi göğüslemiş bir başkan olarak CHP’den aday gösterilmez ise başka bir partiye de geçebilir mi sorusu da en çok merak edilenler arasında yer alıyor.
 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum