Merve Doğan

Merve Doğan


19 Mayıs 1919

19 Mayıs 2019 - 08:25 - Güncelleme: 19 Mayıs 2019 - 08:28

19 Mayıs 1919 tarihi; milletimizin, büyük bir onur mücadelesiyle önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde tarih sahnesinde toplumun bir kez daha şahlanışının destanıdır. Bütün umutların tükenmeye başladığı bir zaman içinde Mustafa Kemal Atatürk'ün,  milleti için “ Bu millet esir yaşamaktansa ölse daha iyidir” diyerek Samsun'a çıkması , bağımsızlık hareketimizin de fitilini ateşleyen bir meşale olmuştur. Bu tarih ile birlikte,bir millet kendi makus kaderini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında yaşayamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal altında bulunamayacağını tüm dünyaya adeta haykırmıştır.
 
Bugün gelinen noktada millet iradesi en büyük güç kaynağımız olmuştur. Ogünün koşullarında ortaya konmuş mücadele stratejisi,ilkeleri ve inancı ,kardeşliğin ,birliğin ve bütünlüğün ışığı hala geçerliliğini korumaktadır ve bugünde karanlığa düşüldüğü her an da bizleri, aydınlığa çıkaracak temeldedir. Bu temelin bilinci ile,birlik ve bütünlüğün sağlanması,bizi biz yapan değerlerden ve cesaretten uzaklaşılmadan yaşatılması için hepimize ve bilhassa Atatürk'ün 19 Mayıs'ı armağan ettiği biz gençlere büyük görevler düşmektedir.

Biz gençler Cumhuriyetin ve inkılabın çocukları , Ulu Önder Mustafa Kemal önderliğinde bu şanlı tarihi yazmış olan ecdadın bizlere bıraktığı elemden uzak hür ,demokratik ve eşit yaşamın değerlerini koruyarak  ,geçmişin geleceği olduğumuz bilincinin idrakı ile devamlı bir emekle ,toplumun yükselmesi kutsal amacına tutunarak mücadele edeceğiz.Çünkü inanıyoruz ki ,ülkenin dört bir yanında ,siyasette,sanatta,sporda,iş yaşamında yetenekleri,zekaları,azimleri ile öne çıkan biz gençler ,geleceği gençlik ateşi ve 1919 mücadele ruhunun bize bırakılan sorumluluğu ile  ördüğümüz müddetçe yarınlar daha güzel ve aydınlık olacak.
 
İşte Atatürk, doğum günüm dediği 19 Mayıs’ı en büyük eserim dediği ve halk egemenliğine yani milli arade gibi sağlam bir temel üzerine oturttuğu Türkiye Cumhuriyetini, Türk gençliğine armağan ederek  bizlere duyduğu güveni en güzel şekilde ifade etmiştir. İleride ülke yönetiminde söz sahibi olacak olan biz  gençler, ülkemizi  yükseltecek dimağlar olarak ne denli büyük bir sorumluluk üstlenmiş olduğumuzun bilinci ile  tarihi sorumluluğumuzun farkındalığı ile  azim ve kararlılıkla ülkemizi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ten aldığımız cesaretle mücadeleye devam edeceğiz.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum