Ali Okan Ferik

Ali Okan Ferik


Karşınızda Bayram Bektaş farkıyla Göztepe

22 Ekim 2018 - 00:15

Futbolun tüm doğrularının sahada uygulandığı maçları günümüzde izlemek pek mümkün olmuyor. Bu akşamki istisna dışında. Göztepe bu gece her şeyi kusursuza yakın uyguladığı maçta Beşiktaş’ı ortaya koyduğu muhteşem futbol aklıyla mağlup etmeyi başardı.

Milli aradan hemen önce sakatlıkların damga vurduğu maçta alınan Kasımpaşa mağlubiyeti ve Traore’den gelen kötü haberler sonrası gözler takımın göstereceği reaksiyondaydı. Bu gece gördük ki 2 haftalık arada Bayram Bektaş takımı hem mental hem de fiziksel olarak zirveye taşımayı başarmış.

Göztepe’nin ligin başından bu yana temel hücum stratejisinde fiziksel üstünlüğünü sahaya koymak ve hücuma kalabalık olarak geçişi muazzam bir biçimde başarmak göze çarpıyordu. Bu plan her maç başarılı bir biçimde uygulanırken Beşiktaş maçı öncesi Bayram hocanın rakibin tehlikeli kanat oyuncularına aldığı önlem şahaneydi.

Bektaş, ilk yarıda Beşiktaş’ın oyununu pasivize edebilmek adına Berkan ve Gassama’nın önceliği defansa verdiği bir yaklaşımla sahadaydı. Diğer yandan Alparslan yerine hücum savunma geçişinde temposuyla fark yaratabilecek Poko tercihi orta saha üstünlüğünün Beşiktaş’a geçmemesi adına önemli bir tercihti.
Hocanın bu tercihleri İstanbul ekibinin hücum etkinliğini düşürürken doğal olarak Göztepe’nin de rakip sahada çoğalma sorunu ile karşı karşıya kaldığı bir ilk yarıya dönüştü.

İkinci yarıya başlarken soyunma odasında bu sorunun farkında olan ve çözümü üreten de Bayram hocaydı. Hoca, takımına sürpriz üçüncü bölge baskısı komutu vererek adeta maçı saha kenarında Şenol Güneş’e karşı kazanan adımı atmış oldu.

İkinci yarının 5.dakikası henüz tamamlanmıştı ki Beşiktaş’ın savunmada yaptığı paslaşmaya tam 5 oyuncuyla baskı yapan Göztepe, Castro’nun kazandığı top sonrası açtığı ortada Jerome’un kafa vuruşuyla maçtaki gol perdesini açmış oldu.

Ligimizde üçüncü bölge baskısını çok sık tercih eden takım göremiyoruz, diğer yandan gösteren takımlarda bu baskıyı sonuca ulaştırma sıkıntısı çekiyorlar. Ancak Göztepe öyle bir uygulama sundu ki bu gol diğer teknik direktörler için ders niteliği taşıyacaktır.
Golün hemen 9 dakika sonrasında gelen yan topta Wallace Reis’in attığı gol ise ortaya konan futbolun adeta süsü oldu. Brezilyalı oyuncunun en önemli özelliği olan hava hakimiyetini rakip ceza sahasında gösterdiği an maçın skorunun da ilanı anlamına geldi.

Bir kaleciden çok daha fazlası “Beto Pimparel”

Maçın tartışmasız kırılma anı dakikalar 19’u gösterirken gelen tartışmalı penaltı kararıydı. Enzo Roco’nun sol eliyle dengesini bozduğu Reis’in eline gelen topta Fırat Aydunus şarjı es geçip penaltı kararı verdi. Karar büyük tartışmalara sebebiyet verebilirdi ki Beto, Aydınus’u da kurtardı.
Sarı Kırmızı formayı sırtına geçirdiği günden beri rakiplerin kullandığı her 3 penaltıdan 2’sini kurtarmayı başaran “Muhteşem Portekizli” bugün de sahnedeydi. Oğuzhan Özyakup’un penaltısını da kurtaran Beto tüm Göztepelilere “Zaman dursa, hiç yaşlanmasa, sonsuza dek kalede olsa” dedirtiyor.
Penaltı kurtarışları dışında Beto’yu çıplak gözle ve dikkatlice izleyen herkes onun bir kaleciden çok daha fazlası olduğunu anlayacaktır. Liderliği, takım içi iletişimi, sahaya koyduğu bitmek bilmeyen kazanma ruhu bir takım için inanılmaz önemli şeyler.
Beto’yu geçtiğimiz sezon başında bu takıma kazandıran futbol aklı tartışmasız çok büyük bir takdiri hak ediyor.

Yasin, Poko, Berkan üçgeni

Ligin 9.haftası geride kalırken artık kesin olan bir şey var ki Yasin Öztekin bu takımın hücumdaki lideri. Pozisyonların neredeyse tamamında efektif olarak yer alan Yasin’in geri dönüşlerde sıkıntı çekmesi de gayet normal bir durum. Ancak Beşiktaş gibi takımlara karşı bu konuda takımın mevcut açığı kapatma gayreti göstermesi çok önemli.
Bugün bu açığın kapanmasında ise muhteşem bir Poko seyrettik. Siyah Beyazlıların Lens’i kullanmaya çalıştığı her an Poko, Berkan Emir’e muhteşem bir destek verdi. Genel olarak sol çizgiye verdiği destek göze çarpsa da rakibin Babel ile geldiği anlarda onu Gassama’nın yanında da gördük ki Gabonlu savunma direncine muhteşem bir katkı yaptı.
Diğer bir parantezi ise Berkan Emir’e açmak gerek. Kasımpaşa maçında Traore’nin sakatlığı sonrası oyuna giren ve eksikleri göze çarpan oyuncu milli arayı muhteşem değerlendirmiş. Fiziksel olarak Lens’e maçın tamamında geçit vermeyen Berkan, Traore’nin sezonu kapattığı haberinden sonra üzülen taraftarların yüreğine su serpecek bir oyun ortaya koydu. İkinci goldeki asistiyle performansını istatistik kağıdına yaptığı katkıyla da süsleyen Berkan’ın daha da iyiye gideceğinden şüphem yok.
Özetle başta Bayram Bektaş ve oyuncularının ortaya koyduğu oyun tüm Göztepelilere gelecek daha güzel günlerin ışığını taşıyor. Sıra Akhisarspor maçından da galibiyetle ayrılıp ligin üst sıralarına demir atmakta.
 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum