Ali Okan Ferik

Ali Okan Ferik


Göztepe'nin muhteşem formunu sakatlıklar vurdu

06 Ekim 2018 - 23:35

Göztepe, Kasımpaşa maçı öncesi 3 maçta 3 galibiyete ulaşırken belki Yasin Öztekin liderliğiyle ön plana çıktı ama gizli kahramanlar da gözden kaçmıyordu. Tüm takım performansını yükseltirken iki isim var ki belki de ligdeki diğer 17 takımın aynı anda sahip olamadığı bir lüks. Lamine Gassama ve Adama Traoré...
Sezonun geride kalan kısmı düşünüldüğünde Halil Akbunar ve Yasin Öztekin’in performansları konuşulurken bu isimleri inanılmaz rahatlatan iki muhteşem bek, Göztepe’nin rakiplerine göz açtırmayan oyununda büyük pay sahibiydi.

Kayserispor maçında Deniz Türüç ve Bilal Başacıkoğlu’nu, Trabzonspor’da Abdülkadir ve Amiri’yi sahadan silen, Konyaspor karşısında Fofana ve Ömer Ali’ye göz açtırmayan bu ikiliye bugün kelimenin tam anlamıyla nazar değdi desek hiç kimsenin itirazı olmayacaktır.
Maça teknik direktör koltuğunda Mustafa Denizli ile başlayan Kasımpaşa’da oyuncuların tecrübeli çalıştırıcıya kendini ispat etmek isteyeceği ve takımın dirençli olacağı beklentisi maçın ilk dakikalarında karşılık buldu.
Diğer yandan Göztepe arka arkaya gelen üç galibiyetin özgüveni ile Kasımpaşa’nın bu direncine 17. dakikaya kadar gayet rahat karşılık veriyordu ki çok büyük bir talihsizlik yaşandı.
Sol kanattan gelen ortaya fantastik bir hayalle vole vurmaya çalışan Diagne ters kademeye gelen Traoré’nin dizinin üstüne düşünce maçtaki ilk kırılma anı ortaya çıktı.

Bu kırılmayı ilk fırsatta değerlendiren Trézéguet, dakikalar 21’i gösterirken sağ kanatta bulduğu alanı asiste çevirdi ki sol bek mevkiine geçen Berkan Emir’in hem maç eksiği hem de Traoré’den zayıf olan yanları daha ilk bakışta kendini hissettirdi.

Kasımpaşa hücumdaki hareketli ve tempolu isimleriyle rakiplerine sorun çıkaran bir ekip. Belki de bu sezon karşılarında en dişli bekleri bulmuşlardı ki Gassama’da 35. dakikada sahayı terk edince maçın rengi tamamen değişti.

Bir yandan zorunlu iki değişiklik Bayram Bektaş’ın hamle gücünü neredeyse sıfıra indirirken diğer yandan belki de sahadan taraftarların en son çıkmasını isteyeceği iki oyuncu eksilince her şey İstanbul ekibinin istediği hali aldı. İkinci yarının hemen başında gelen ikinci gol ise maçı dönüşü zor bir noktaya götürdü.
Ancak gözden kaçmaması gereken nokta Bayram Bektaş ve öğrencilerinin bu sezon ortaya koyduğu pes etmeyen yapı. Sezonun ilk maçında Yeni Malatyaspor’a karşı sahada 9 kişi kalmasına rağmen geri adım atmayan, yenildiği maçlarda bile mücadelesiyle herkesin beğenisini kazanan sarı kırmızılı oyuncular ikinci golün şokunu atlatır atlatmaz ne olursa olsun maçı bırakmayacaklarını çok net bir biçimde gösterdiler.
Özellikle ligimizin yapısı düşünüldüğünce böyle bir mücadele gücüne sahip olmak çok büyük bir avantaj ve bunun meyvelerini Göztepe sezonun genelinde kesinlikle toplayacaktır.

Bunun adı “İkinci Bahar”

Göztepe’ye geldiği günden itibaren oynadığı oyunla beklentilerin dahi üstüne çıkan Yasin, takımın attığı son 7 golün 6’sına (4 Gol 2 Asist) direkt katkısıyla zaten inanılmaz bir iş çıkartıyordu.
Bu akşam gelen muazzam gol ise tam anlamıyla muhteşem performansın taçlandırılmasıydı. Maçın tartışmasız en güzel hareketine imza atan Yasin belki de sezonun en güzel golüne de şimdiden imza atmış oldu.
Bence en önemli nokta ise taraflı tarafsız tüm futbolseverlere “İkinci Bahar”ını yaşıyor dedirtebiliyor olması. Şimdi beklentimiz bu performansın mümkün olduğu kadar artarak devam etmesi olacak.
Grillo şans bulmalı
Göztepe üzerine konuştuğum herkesin ortak fikri sahadaki oturmuş 11’de en zayıf halkanın Wallace Reis olduğu. Hava toplarında muhteşem bir güce sahip olsa da Brezilyalı savunmacı neredeyse yenilen her golde pay sahibi.
Kadu’nun uzun süreli sakatlığı ve Hakan Çinemre’nin de ciddi bir sakatlıktan döndüğü düşünülürse önümüzdeki maçlarda Bektaş’ın Grillo’ya şans vermesi gerektiğini düşünüyorum.
Taraftarlar arasında hocanın iki sol ayaklı stoperi aynı anda sahada tutmak istemediği yönünde konuşmalar duyuyor olsam da Reis’in bu hatalarından sonra bu riskin alınması gerektiğine inanıyorum. Önümüzde 2 haftalık milli takım arasının tüm bu soruların yanıtlarını bulacağı bir dönem olacağı kesin.
Bugün sahada Halil’den yoksun olan Bayram hocanın sakatlar listesine son olarak iki bekinde eklenmiş olması Beşiktaş maçı öncesi akıllardaki diğer soru işaretleri haline gelecektir. Umuyorum ki Gassama milli takım arasının ardından takımın bir parçası olabilir.
Sakatlığı Gassama’ya göre daha ciddi gözüken ve yürekleri ağızlara getiren Traoré’nin ise MR’ının temiz çıkması ve bir an önce takıma dönmesi hepimizin en büyük arzusu.
 
 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum