Ali Okan Ferik

Ali Okan Ferik


Bektaş hepimizi yanılttı!

09 Aralık 2018 - 07:51 - Güncelleme: 10 Aralık 2018 - 19:42

Sivasspor deplasmanında alınan 2-0’lık mağlubiyet Göztepe’de arka arkaya alınan 4.mağlubiyet oldu. Maçtan ziyade takımın genel durumu için söylenecek tek bir cümle var; “Bu iş artık kabak tadı verdi.”
Haftalardır artarak devam eden sorunlar silsilesi mevcutken Bayram Bektaş’ın duruma reaksiyonu Halil-Yasin ikilisi yerine Tayfur-Gouffran tercihi olunca sosyal medyada ve tribünlerde memnuniyetsizlik zirveye ulaştı. Öyle ki artık “istifa” beklentisi açıkça dile getirilir hale geldi.

Özellikle Bektaş’ın tıpkı sahadaki oyun gibi basın toplantılarında da tek düze ve sorunu göz ardı eden yaklaşımını anlamak mümkün değil. Sivasspor mağlubiyetinin ardından oynanan oyunun bu skoru hak etmediğini ifade eden çalıştırıcının hangi maçı izlediği merak konusu. Zira Borges ile kaçan pozisyon dışında Göztepe’nin gole yaklaştığı an neredeyse “sıfır”.

Sezon başındaki arzulu ve ısıran oyunuyla öne çıkan Göztepe’nin büyük bir yanılgı olduğu artık açık. Net olarak görülüyor ki taraftarın “12.Adam” etkisi ile takıma itici güç olması bu yanılgının temel kaynağı.
Beşiktaş maçı sonrası övgüyle bahsettiğimiz sürpriz ön alan baskısıyla gelen ikinci golü Bektaş’ın bir planı olarak değil atmosferin etkisiyle sahadaki isimlerin aldığı bir sorumluluk olarak görmek mümkün. Çünkü geride kalan reaksiyonsuz haftalara bakıldığında takıma sürpriz baskı talimatını verecek niteliğe sahip bir çalıştırıcı mevcut duruma böyle kayıtsız kalamazdı.

Veya diğer bir deyişle, gösterilen ilk reaksiyon kanat oyuncularının ismen değişiminden ibaret, göstermelik oluyorsa övgüyle bahsettiğimiz bazı şeyler teknik ekipten çok “sahada mücadele eden” taraftara yazılır. Övdüğümüz her şeyin iç sahada maçlarında oluşu da bu tespiti değerli kılıyor.

Burada dikkat edilmesi gereken bir detay olduğunu da eklemek zorundayım. Göztepe’nin yedek kulübesi sahaya etki edecek isimlerden maalesef yoksun. Bu anlamda teknik ekibe hak vermekle beraber artık açıkça çözüm üretmekten yoksun olduğu görülen bir taktik anlayışın halen ısrarla uygulanma çabası kabul edilemez.
Kulübe, sakatlar, eksikler… Her ne olursa olsun şu an mevcut kadronun geride bırakılan sezondan daha iyi olduğu açık. O kadro sezonun ilk yarısını tam 30 puanla kapatmışken bu sezon devreye 2 hafta kala 18 puanlık bir tablo mevcut. Takım kalan 2 maçını da kazansa bile geçtiğimiz sezonun gerisinde kalındığı ortada.
Tüm bu veriler ışığında Bayram hoca ile Göztepe birlikteliğinin başarısız olduğunu kabul etmek ve çok daha geç olmadan yeni bir isimle yola devam etmek gerekiyor.
-
Bu yazı yayınlandıktan birkaç saat sonra beklenen oldu ve kulüp maç sonu istifasını sunan Bayram Bektaş ile yolların ayrıldığını açıkladı. İki taraf içinde doğru olan bu hamlede geç kalınmaması önemliydi.
Ayrıca bugün kulüpten gelen resmî açıklamayla birlikte Kemal Özdeş’in 2,5 yıllık sözleşmeye imza attığı duyuruldu. Zaman kaybetmeden imzaların atılması önemliydi. Mevcut ortam ve Özdeş’in futbol anlayışı düşünüldüğünde “teorik” olarak doğru bir hamle olduğunu söylemek mümkün. Umuyorum teorik olarak doğru olan bu hamle pratikte de karşılığını verecek ve Göztepe’nin yükselişi başlayacaktır.
 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum