Orman İzmir için ilk fidan dikildi! Başkan Soyer'den MHP'li Osmanağaoğlu'na: 'Gerekli cevabı hukuken vereceğiz'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in Ağustos ayında İzmir'de gerçeklesen ve yaklaşık 5 bin hektar alanın kül olmasına neden olan yangın için başlattığı "Orman İzmir" kampanyasındaki ilk fidan dikildi.

Orman İzmir için ilk fidan dikildi! Başkan Soyer'den MHP'li Osmanağaoğlu'na: 'Gerekli cevabı hukuken vereceğiz'
08 Aralık 2019 - 12:38 - Güncelleme: 08 Aralık 2019 - 12:59

Oktay Güçtekin/ 18 Ağustos tarihinde başlayan ve yaklaşık 5 bin hektarlık alanın kül olmasına neden olan İzmir yangınında zarar gören ormanlar için başlatılan Orman İzmir kampanyası bugün Şeytan Deresi’nde düzenlenen fidan dikimiyle devam etti. Yangının ardından başlatılan Gel, Gör, Koru çalışmalarının devamı olarak nitelendirilen Orman İzmir’de ilk fidan toprakla buluştu. Etkinliğe Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer’in yanı sıra Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ,  CHP İl Başkanı Deniz Yücel, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.


 
Soyer dikim bölgesini inceledi
 


Dikim sırasında bölgede bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer fidan dikim kampanyasına start veren isim oldu. İlk olarak bölgeyi gezen ve bilgi alan Başkan Soyer sonrasında çocuklar ile birlikte saksılara ilk fidanı diktikti. Sonrasında konuşma yapan Tunç Soyer   "pazar günü olmasına rağmen buraya gelenlere teşekkür ediyorum. İklim krizi yaşamımızı daha fazla etkilemeye başladı. 18 Ağustos tarihinde çıkan yangından sonra çok sıkı bit çalışma yaptık ve orada başkanımızın şahitliğinde önemli kararlar aldık. Değerli İzmirliler hedefimiz 3.800 hektarlık alanda ağaçlandırma yapmaktır. Buradaki ağaçlandırma çalışmalarımız oldukça bilimsel bir çalışma sonucu buranın bitki örtüsüne uygun olan bir çalışmadır. Burada dikeceğimiz ağaçlar hem buranın bitki örtüsüne doğasına uygun ağaçlar hem de yangına dayanıklı ağaçlar " dedi.


 
Her doğuma kutlama her vefata anı fidanı

 
Fidan dikimini büyütmek istediklerini dile getiren İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer "İzmir’de her doğan çocuk için bir fidan dikeceğiz. İzmir’de her çocukla birlikte bir ağaç büyüyecek. Vefat eden her vatandaşımız için de anı ağacı dikme kararı aldığımızı buradan bildirmek isterim " ifadelerini kullandı.
 
Soyer konuşmasının ardından vatandaşlar ile birlikte fidan dikti.
 

Soyer’den Osmanağaoğlu'na cevap
 
Geçtiğimiz günlerde düzenlediği bir basın toplantısında Tunç Soyer'e eleştirilerde bulunan Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu'na Başkan Soyer'den cevap geldi.
 
Osmanağaoğlu'nun " Tunç Soyer PKK borazanlığı yapıyor” sözlerine yönelik sorumuza cevap veren Başkan Soyer " Hukuki olarak hakkımızı sonuna kadar arayacağız.  Bu kadar ağır hakaretler içeren ithamlara karşılık hukuk aracılığıyla cevabımızı vereceğiz’ dedi.
 
 Tarım arazisine yapılmadığı sürece sorun teşkil etmiyor
 
İzmir’in gündeminde olan gökdelen konusuna da değinen Soyer "Gökdelen meselesi tarım alanına yapılmadığı sürece yanlış değildir. Bu şehir büyümek zorunda, tabi doğal silüetini bozmamak şartıyla. Zaten bu konu hakkında da birçok başvuru yapılmış zamanında.  3 kere iptal edilen ve 3 kere onaylanan bir süreç. Geçmiş dönemini net olarak incelemek lazım ancak benim gördüğüm 3 kez burada yatırım yapma hakkı almış bir yatırımcı" ifadelerini kullandı.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum