Menemen'de 50 yıllık ulaşım sorununa Başkan Aksoy'dan net çözüm!

Menemen’de yıllardır çözüm bekleyen ulaşım sorununa  Başkan Aksoy’dan çözüm geldi. Sivil toplum kuruşları ve odalar ile bir araya gelen Aksoy, düzenlendiği basın toplantısı ile Menemen’de ki ulaşım için ürettiği çözümleri duyurdu.

Menemen'de 50 yıllık ulaşım sorununa Başkan Aksoy'dan net çözüm!

Menemen’de yıllardır çözüm bekleyen ulaşım sorununa  Başkan Aksoy’dan çözüm geldi. Sivil toplum kuruşları ve odalar ile bir araya gelen Aksoy, düzenlendiği basın toplantısı ile Menemen’de ki ulaşım için ürettiği çözümleri duyurdu.

Menemen'de 50 yıllık ulaşım sorununa Başkan Aksoy'dan net çözüm!
24 Ocak 2020 - 16:00

Oktay Güçtekin /İzmir Gündemi - Menemen’de yıllardır çözüm bekleyen ulaşım sorununa  Başkan Aksoy’dan çözüm geldi. Sivil toplum kuruşları ve odalar ile bir araya gelen Aksoy, düzenlendiği basın toplantısı ile Menemen’de ki ulaşım için ürettiği çözümleri duyurdu.

200 bin nüfusa yakalaşan Menemen’in ulaşımının 20 bin nüfusluk kasaba mantığının artık son bulduğunu açıklayan Başkan Aksoy, “Menemen’de devrim niteliğinde bir proje hayata geçiyor. Bu proje ile birlikte İzmir’de ki Menemen algısı da yıkılacak ” ifadelerini kullandı.

Menemen Belediyesi, uzun yıllardır devam eden kent içi ulaşım sorununu çözmek için STK ve odalarla bir araya geldi.Yeni 42 araçla birlikte ulaşım sorununu çözüme kavuşturduğunu duyurdu. Menemen halkının yıllardır yaşadığı ulaşım sıkıntısına çözüm adına gerçekleşen projenin tanıtım toplantısına Otobüsçüler Odası Başkanı Mehmet Demirel, Şoförler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu, Minibüsçüler Odası Başkanı Lütfi Çember katıldı. Menemen’in merkezi ile mahalleler arasında bir kopukluk olduğunu ve vatandaşların hastahaneye dahil gidemediğini belirten Başkan Aksoy, “İzmir’de nüfusu sürekli artan ve potansiyeli yüksek tek kent Menemen’dir. Bugün burada oda başkanlarımız ile birlikte omuz omuza vererek Menemen’in bu sıkıntısını çözdük. Menemen artık kentli olmuştur ve Menemen iç ulaşım sıkıntısı pazartesi’den itibaren  ortadan kalkmıştır” açıklamalarında bulundu.

Aksoy ‘’Mahlleler ve merkez arası kopukluk var’’
Menemen açısından 50 yıllık bir sorunun çözümü olmasından dolayı tarihi bir gün olduğunu belirten Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, “Oda başkanlarımız ile birlikte Menemen’in kadim sorunu haline gelmiş ulaşım sorununu el birliğiyle çözdük. Başkan seçilmeden önce ciddi anlamda ulaşımla ilgili sıkıntının var olduğunu biliyorduk. 200 bin nüfusa yaklaşan Menemen’de özellikle iç ulaşımda 20 bin nüfusluk kasaba mantığı vardı.Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer, Genel Sekreter Buğra Gökçe, UKOME yetkilileriyle yaptığımız görüşmeler sonucunda devrim niteliğinde kararlar alındı. Bu projeyle Menemen’de ulaşım sıkıntısı minimuma inmiş oldu. Nüfusu hızla artan ve potansiyeli en yüksek kent Menemen’dir. Sıkıntı bu iş birliğiyle son bulmuş durumdadır. Omuz omuza gelerek sıkıntı aşıldı. Menemen merkez ile mahalleler arasında kopukluk vardır” diye konuştu.

“Menemen’e karşı oluşan bir algı söz konusuydu”
Bu proje ile birlikte Menemen’e karşı olan algının değişeceğini söyleyen Aksoy, “Menemen-Emiralem hattındaki Yaşeli bölgesine girmeleri yasaktı o sorunu da çözdük. Yaşeli’nde yaşayan vatandaşlarımız Menemen’e ulaşma konusunda sıkıntı yaşamayacak. Menemen’in bir kentli olabilmesi alınmış en önemli kararlardan birisi budur. Menemen artık kentli olmuştur. İç ulaşım sıkıntısı ortadan kalkmıştır. STK’ların Menemen Belediyesi’nin büyük bir koordinasyon kurarak büyükşehirden olumlu cevabımızı aldık. İzmir’de Menemenle alakalı algının kalkması noktasında önemli bir adımdır. Biz menemen halkımıza, bu müjdeyi buradan verirken, büyükşehir belediyemizde oluşan bir algı söz konusuydu. Menemendeki esnaf odaları kendi aralarında anlaşamıyor algısı bu iş birliğiyle yıkılmış oldu. Artık 200 bine yaklaşan Menemen kendi iç ulaşımını sağlar hale gelmiştir. Pazartesiden itibaren 39 araçla Menemen’in iç ulaşım sıkıntısı kalkmış oluyor. Bir birlikteliği burada var ettik ve meyvesini verdi. Menemen’de ulaşım sıkıntısı artık sona erdi. ‘’dedi.

‘’Graj’ın değişmesi gerekiyor’’
Menemen’de ki garajın yenilenmesi gerektiğini söyleyen Aksyo, hiç bir yerde böyle bir garajın olmadığını söyledi. Aksoy ‘’Menemen’de garajın değişmesi gerekiyor. Bu dönem zarfı içerisinde Menemen'e yeni bir garaj yapıyoruz. Mekanlar değiştikçe insanlar değişir. Mekanları değiştirmedikçe gelenek devam eder. O mekan modernleşmediği sürece 50 yıllık anlayışla devam edecektir. Biz bu garajımızı yeniliyoruz. Esnafımızın konforlu bir şekilde ve vatandaşlarımızın iyi hizmet alabilmesi adına bizler garajı yeniliyoruz. Hem İzmir hem Menemen için bu algıyı yeni garajla birlikte yıkacağız. ‘’ ifadelerini kullandı.

‘’Heyecanımı tarif edemem’’
Aksoy’un ardından söz alan Şoförler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu, “Bugün heyecanımı tarif etmem mümkün değil. Bize sahip çıkan bir belediye başkanlarımız var. Bu birlik beraberlik ilçe içerisinde sorunu çözmüş olduk. İzmir- Menemen arasını kullanan dolmuş ve otobüsçüler tek sıra gidip gelecek. Devrim niteliğinde bir karar” diye konuştu.

‘’Daha önce sonuç alamamıştır’’
Minibüsçüler Odası Başkanı Lütfi Çember ise; ‘’ Bu projenin mimarı Serdar Aksoy’dur. Daha önce girişimler yapmış ama sonuç alamamıştık. 31 Mart seçimlerinden sonra belediye başkanımıza iletmiştik. Belediye Başkanımız kısa bir zaman içerisinde gerek ESHOT ve gerek UKOME ile ilgili görüşmeler yaparak sonuca ulaştırdı. Kendisine ve diğer oda başkanlarına çok teşekkür ediyorum’’dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altay'dan taraftarlara, Bursaspor deplasmanı öncesi destek çağrısı!
Altay'dan taraftarlara, Bursaspor deplasmanı öncesi destek...
Nihat Özdemir: "İzmir'e bir milli maç vermek istiyoruz"
Nihat Özdemir: "İzmir'e bir milli maç vermek...