Karabağlar'da AKP'lilerden İzmir'in kurtuluş simgesine ret!

Karabağlar Belediye meclisinde gündem İzmir’in kurtuluş simgelerinden olan Yüzbaşı Şerafettin heykeliydi. Karabağlar meclis üyesi Bülent Sözüpek’in önerge verdiği Yüzbaşı Şerafettin heykeli AKP’lilerden ret oyu aldı. AKP’lilerin bu tavrını sert sözlerle eleştiren Sözüpek, “Biz mahalleye yüzbaşının ismini verirken AKP kurulu değildi” dedi

Karabağlar'da AKP'lilerden İzmir'in kurtuluş simgesine ret!
08 Ocak 2021 - 21:10 - Güncelleme: 08 Ocak 2021 - 21:16
İZMİR GÜNDEMİ- 9 Eylül İzmir’in kurtuluşunda Türk bayrağını vilayet binasına asan, İzmir’in kurtuluş simge isimlerinden olan Yüzbaşı Şerafettin, Karabağlar Meclis gündemindeydi. Konuyu meclise taşıyan Karabağlar Meclis Üyesi Bülent Sözüpek’in önerge verdiği Yüzbaşı Şerafettin heykeli mecliste oylandı. Oy çokluğuyla kabul edilen önerge AKP’li meclis üyeleri tarafından ret oyu aldı.

Karabağlar Belediye Meclisi’nin 2021 yılı Ocak ayı ikinci toplantısında, Eylül ayında Karabağlar Meclis Üyesi Bülent Sözüpek’in İzmir’in kurtuluş simge isimlerinden olan Yüzbaşı Şerafettin heykeli önergesi oylandı. AKP’li üyeler tarafından ret oyu alan önerge oy çokluğuyla kabul edildi.

Önergeye ret oyu veren AKP’lilere tepki gösteren Karabağlar Meclis Üyesi Bülent Sözüpek, “Yüzbaşı Şerafettin, İzmir’in değerlerindendir. İzmir’in kurtuluşunda ilk bayrağı diken bir kahramandır. İtibardan tasarruf etmeyenler Yüzbaşı Şerafettin mahallesinde tamamen milli olan bir kişinin isminin verilmesine bahane üretiyorlar. Biz mahalleye yüzbaşının ismini verirken AKP kurulu değildi” açıklamasını yaptı. 

Yüzbaşı Şerafettin Bey kimdir?
İzmir’e 9 Eylül günü ilk olarak giren ve Hükümet Konağı’na Bayrak Çeken; ödül olarak da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten, Buhara’dan Gelen Değerli Kılıcı Ödül Olarak Alan Bir Kahramandır. Yüzbaşı Şerafettin Bey, ulusal Kurtuluş Savaşı’na katılan yurtsever bir Türk süvari yüzbaşısıdır. Sakarya Savaşı’ndan sonra Buhara Cumhuriyeti’nin gönderdiği üç kılıçtan biri Atatürk’e, biri İsmet Paşa’ya, üçüncüsü de işgal altına ilk girecek “fatih”e verilmek üzere Atatürk’e teslim edilmiştir. Atatürk bu kılıcı Batı Cephesi Komutanlığı’na teslim etmiş ve bir konuşma yaparak; “Sakarya Savaşı’nı kazanan ordumuz, inşaallah İzmir’e girerek, bu kılıcı da kazanacaktır. Ben de bu kılıcı İzmir’e ilk giren fatihe vermekle şerefyaab olacağım” 
 

YORUMLAR

 • 14 Yorum
 • Ayşe Çörtük
  3 ay önce
  Bıktık artık çözüm istiyoruz yalan oyalamaca değil sizin mahalleniz sadece Göztepe taraftarı sadece hizmetlerinizde oraya
 • Elif aslanoğlu
  3 ay önce
  Başkanım doğru bildiğin yolda emin adımlarla yürümeye devam et 2024 Karabağlar belediye başkanımız sensin
 • Sıdıka Özkaya
  3 ay önce
  Selamünaleyküm hayırlı pazarlar Karabağlar ın her ihtiyacını karşıladınız da bi heykelimizmi Eksik kaldı. Peker mh sakinleri ilkel şartlarda kamyonet kasalarında pazar alışveriş lerini yapmak zorunda kalıyor siz heykel den önce pazaryeri sorunlarımızı giderin .pazara gitmek bize işkence oldu bizi marketlerin manav bölümüne muhtaç ettiniz .ben Selvili mh pazarını geri istiyorum yunus emre pazarına gitmek istemiyorum Selvili otoparkı yaptınız ne işe yarıyor doğru dürüst kullanılmıyor bile Lütfen bize hizmet etmek istiyorsanız burayı pazaryeri yapın Hem belediye kar elde etsin hemde halkımız pazar alışverişini Rahat yapsın .
 • Arzu Aras
  2 ay önce
  Aşkolsun.????Söyle cicim Reisinize sana Külliyeye ektirdiği bostandan göndersin her hafta.
 • Canan
  3 ay önce
  Sizin zihniyetiniz den kurtuluş savaşı ruhunu Mustafa Kemal Atatürk ruhunu anlamayı beklemek olmaz Karabağlar halkı tercihini yapıyor her seçimde yerel seçimlerde de gereken cevabı verdi gideceksiniz ilk seçimde derdinize yanın sahi damat ne oldu??
 • Ayşe
  3 ay önce
  Örgüt seni seviyor yolun açık olsun
 • Arzu Aras
  2 ay önce
  Örgüt derken???
 • Yurdoğlu
  3 ay önce
  Bulent baskanim candir hizir yardimcin Ali yoldaşın olsun 2024 senin yılın olsun Karabağlar belediyecilik nedir görsün...
 • Ömer
  3 ay önce
  Akp doğru olan herşeye karşı çıkıyor Helal olsun Bülent sözüpek ağızlarının payını vermiş
 • Yurtoğlu Mahallesi
  3 ay önce
  Biz Yurtoğlu mahallesi olarak sonuna kadar yanındayız,yürü doğru bildiğin yoldan ölümden öte köy mü var
 • CHP Fahrettin Altay mahallesi çalışma grubu
  3 ay önce
  Örgütün içinden geliyor Bülent bey,ilçe başkanının seçilmesindede emeği çok Belediye Başkanı olmayı hak ediyor,liyakatli hakkaniyetli bir kadro kurup karabağları 2 donemdir erisemedigi bir fırsata kavuşturur
 • Orgut
  3 ay önce
  Bulent baskan
 • Karabaglarli
  3 ay önce
  2024’un karabaglar belediye başkanı bulent sozupek