Kadın Kolları Genel Başkan Adayı Parmaksız'dan "Bölgesel örgütlenme modeli" çıkışı!

Ali Okan Ferik’in sunduğu “Gündeme Dair”in bugünkü konuğu Cumhuriyet Halk Partisi  Kadın Kolları Genel Başkan adayı Sibel Parmaksız oldu. Moderatör Ferik’in sorularını yanıtlayan Parmaksız kadın kotası’ndan- Banu Özdemir’e, seçilmesi halinde yürüteceği projelerden- koronavirüs salgınına kadar birçok konuda özel açıklamalarda bulundu.

Kadın Kolları Genel Başkan Adayı Parmaksız'dan "Bölgesel örgütlenme modeli" çıkışı!
25 Mayıs 2020 - 19:34 - Güncelleme: 25 Mayıs 2020 - 19:52

İzmir Gündemi’nin Türkiye ve İzmir gündemini konu aldığı “Gündeme Dair”in bugünkü konuğu Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kollar Genel Başkan Adayı Sibel Parmaksız oldu. Moderatör Ali Okan Ferik’in sunduğu programa katılan Parmaksız gündemde bulunan konular ve seçilmesi halinde gerçekleştireceği projelere kadar bir çok konuda açıklamalarda bulundu.

İşte Parmaksız’ın açıklamalarından satır başları;
 
“CHP yoğun bir şekilde saldırı altında”
“Gündeme Dair” de Ali Okan Ferik’in sorularını yanıtlayan Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkan adayı Sibel Parmaksız, erken seçim ihtimalinin pekte uzak olmadığını söyledi. Parmaksız “Kadın kolları olarak kongrelerimizi 15 Martta tamamladık. Ancak korona vakaların açıklanamsı ile birlikte kurultayımız ertelendi. Şuanda alınan tedbirler mevcut ancak bazı bölgelerde yeniden vakaların arttığını duyuyoruz.  Temmuz,Ağustos gibi kurultay sürecimizin gerçekleşeceğini düşünüyoruz ancak net bir şey şuan mevcut değil. Baskın seçimde gündemde tabiî ki bu günlerde. Erken seçimi bende sezilmiyorum. MHP ve AKP ne zaman CHP ile uğraşmaya başlarsa o zaman erken bir seçim geliyor. Şuanda CHP olarak yoğun bir saldırı içerisindeyiz, bu yüzden alıştık bu durumu” diye konuştu.
 
“İyi ki CHP almış”
Yerel seçim sonuçlarının CHP’yi eleştirenler tarafından bile pandemi sürecinde sevinçle karşılandığını söyleyen Parmaksız, bu süreçte partisinin fark yarattığını söyledi. Parmaksız “Çevremde CHP’yi eleştiren arkadaşlarım bile iyi ki büyükşehirleri CHP almış diyorlar. Bizim belediyelerimizin bu pandemi sürecinde yaptığı çalışmalar vatandaşları rahatlatma konusunda çok ciddi faydalar sağladı.

Ben şuan bir görevde değilim. Ancak bulunduğumuz konumdan kaynaklı olarak o kadar talep geldi ki bize. Biz her şeye rağmen elimizden geleni yapmaya çalıştık. Ve bu yardımların neden engellendiği de ortada. Toplumda bunun oldukça farkında” dedi.
 
“CHP iktidarın en büyük ortağıdır”
Ferik’in iktidara ne kadar yakınsınız sorusunu yanıtlayan Sibel  Parmaksız, Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarın en büyük ortağı olduğunu söyledi. Parmaksız “CHP iktidarın ciddi bir ortağıdır artık. Özellikle yerel yönetimlerimizin başarılı ve istikrarlı çalışmaları ç.ok önemli bu konuda. Muhalefet içerisinde lokomotif bir gücüz. Artık CHP iktidara emin adımlarla geliyor” ifadelerini kullandı.
 
“Kadına şiddet yüzde 80 arttı”
Kadınlara karsı olan erkek terörünün arttığını söyleyen Genel Başkan adayı Sibel Parmaksız kadının olduğu her yerde çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. Parmaksız “Çalışan kadınlarımıza bir mobbing var. Bu mobbinglerin hukuksal boyuta taşınması için elimizden geleni yapacağız. Ancak öncelikle çalışan kadınların sendikalaşması için adımlar atacağız. Tarım sektöründe çalışan kadınlar içinde kooperatifleşme çalışmalarımızı yürüteceğiz. Çalışan kadınlar için bir başka sorunda güvensiz ve kayıt dışı çalıştırılmaktır. Kadının olduğu her yerde biz yönetime gelirsek kadın kolları olarak her yerde olacağız.
Kadın ve kadın örgütü olarak bizim en öncelikli konumuz kadın şiddet ve kadın cinayetleri olacak. Kadına şiddet pandemi sürecinde yüzde 80 oranında artmış durumda. Kadınlar erkeklerle birlikte kaldığı için de adli yardımda bulunamıyor. Raporlara baktığımızda üçüncül şahısların ihbarının arttığını görüyoruz. Tabi bunla ilgili hiçbir önlem alınmıyor. Çünkü bence bu siyasi ve ideolojik bir karardır” diye konuştu.
 
“Tamamen hukuksuzca bir karardır”
İzmir’de camilere gerçekleştirilen çirlin saldırı hakkında da konuşan Sibel Parmaksız, Banu Özdemir kararının hukuksuzca alındığını söyledi. Parmaksız,  “Camilere yapılan saldırı çok ciddi bir provokasyon. Bu hareketlerin amacı insanları birbirine düşürmektir. Bu olayların Cumhuriyet Halk Partisi ile ilgili hiçbir alakası yoktur. Bizim genel başkanımıza yumruk atıldı idam sehpaları gösterildi.  Bizim camilerimizden ancak ezan okunur. Gerekirse istiklal marşı okunu o kadar. Banu arkadaşımızda tanık olduğu anı videoya çekip paylaşmış. Bu kadar. Banu arkadaşımıza psikolojik bir şiddet uygulanmıştır. Alınan karar tamamen hukuksuzcadır” dedi.
 
“Bölgesel örgütlenme modeli”
Kadın Kolları Genel Başkanlığına seçilmesi halinde yapacakları hakkında da konuşan Parmaksız bölgesel örgütlenmenin önemine dikkat çekti. Parmaksız “Eğer baskın bir seçim olursa, bizimde göreve gelmemiz durumunda elimizde olan süreye bağlı olarak çok hızlı bir çalışma gerçekleştirmemiz gerekecek. Yapacağımız en önemli çalışma ise örgütlenmek olacak. Kadın gücünün çok ciddi bir şekilde örgütlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu da bölgesel olarak örgütlenme modeli olacaktır” diye konuştu.
 
Tam eşitlik istiyoruz
Kadın kotasının CHP içinde tam olarak uygulanmadığını ifade eden Parmaksız, tam eşitlik istediklerini söyledi. Sibel Parmaksız “Cinsiyet kotasına karşı olan bazı arkadaşlarımız mevcut. Ancak cinsiyet kotası olmalı. Bizim partimizin getirdiği cinsiyet kotası kesinlikle doğrudur ve uygulanmalıdır. Ancak maalesef bizim partimizde cinsiyet kotasına uyulmuyor.  Unutulmamalıdır ki cinsiyet kotası en az kadın sayısını ifade ediyor. Tam o sayıya ulaşınca durulmamalıdır. Biz göreve geldiğimizde tüm görevler için kadınlarımızı destekleyeceğiz. Ancak tabiî ki bizler tam eşitlik istiyoruz. Seçimi kazanırsam ilk görüşme yapacağım kişi gençlik kolları başkanı olacak. En başta biz onların anneleri, teyzeleri ablalarıyız. Gençler bizim için çok önemli. Gençlerle mutlaka ortak projeler yapacağız” ifadelerini kullandı.
 
 FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum