İZSU oturumunda suya zam kararı çıktı! İşte zam oranı

İzmir Büyükşehir Belediyesi olağan meclisinin ardından gerçekleştirilen İZSU oturumunda önemli bir karara imza atıldı. Meclisten oy çokluğu ile geçen karar sonrası İzmir’in su fiyatlarına yüzde 11.76'lık oranında değişiklik yapılmış oldu.

İZSU oturumunda suya zam kararı çıktı! İşte zam oranı
10 Ağustos 2020 - 21:09 - Güncelleme: 10 Ağustos 2020 - 21:23

Oktay Güçtekin / İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde Ağustos ayı olağan meclisinin birinci oturumunun ardından İZSU ‘nun olağan üstü toplantısı gerçekleştirildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya “Zam” ve “Yatırım” tartışmaları damga vurdu.  Tartışmalara rağmen komisyondan CHP’li komisyon üyeleri tarafından oy çokluğu ile geçen madde, mecliste kabul edildi. Geçen madde sonrası ise İzmir’de su bedellerine yüzde 11.76'lık değişiklik yapılmıştı oldu.
 
“Kanunda 2 defa fiyat düzenlemesi hakkı tanınıyor”
CHP Meclis Üyesi Bülent Köklü fiyat düzenleme hakkının zaten yasalar gereği çok olağan bir durum olduğunu söyledi. Köklü “Şuan 30 ilçe ilçeye İZSU hizmet vermekte. 2014 yılından sonrası yeni süreç ile birlikte ilçe sayılarının artması üzerine İZSU’nun yükü arttı ve bu zaman kadar  çalıştı. Bugüne kadar gelindiğinde geçtiğimiz ayın nisan ayında yüzde 10’luk bir indirim yapılmıştı. 2019 yılında ise vatandaşlarımız yüksek bir miktarla karşı karşıya kalmamıştı. Bugün itibari ile suyun İZSU’ya 6.93 kuruşluk maliyeti bulunuyor. Bütçe giderlerini dengeleyebilmek amacıyla kanunda da yılda 2 defa fiyat düzenlemesi yapabilir diyor. Şuan alınan para ile fiyat arasındaki fark karşılanamayan ücret olarak görülüyor” dedi.

“Türkiye’nin en pahalı suyunu İzmirliler kullanacak”


AKP Grup Başkanvekili Özgür Hızal suya getirilmek istenen zammı eleştirdi. Hızal, zammın meclisten geçmesi ile birlikte Türkiye’nin en pahalı suyunu İzmirlilerin kullanacağını söyledi. AKP’li Hıza “Biz gurup olarak yatırım odaklı kredilere onay veriyoruz. Bununla ilgili hiçbir sorun yok. Şuan İzmir’de İzmirlilere karşı yapılan haksızlığı tartışmak istiyoruz. Komisyon başkanı arkadaşımız zammın bazı gerekli nedenlerini ortaya koydu. Aslında sorun şu, İZSU yapması gerekenleri yapmadığı için sorun yaşıyor. İZSU İzmirli hemşerilerimizin su ihtiyacını karşılamadığı için bu sorunu yaşıyor. Kiraz’da şuan su ihtiyacı tankerlerle gideriliyor. Bunu da Kiraz Belediyesi karşılıyor. Tarım ve hayvancılıktan bahseden bir belediye başkanı Tarım ve Hayvancılık ile geçinen bir ilçeye bu haksızlığı yapmamalı. Biz AKP olarak Kiraz’da su sorunu olduğunu söyledik ve bununla ilgili öneri vereceğimizi söyledik. Sizde bize bunu çözeceğinizi söylediniz. Bu sorun sadece Kiraz’da mı yaşanıyor? Bu sorun bugün Foça’da Karaburun’da da yaşanıyor. Şimdi çıkıyoruz bazı gerekçeler ile su zammının yapılması gerektiğini savunuyorlar. Şu haliyle zammın yapılması ile birlikte Türkiye’de en pahalı suyunu İzmirliler kullanacak” diye konuştu.
 
“Teşkilatınız yanlış bilgi veriyor”
Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan ise AKP Grup Sözcüsü’nün “Karaburun su sıkıntısı çekiyor” iddiası üzerine söz hakkı aldı. İddiaları eleştiren Erdoğan, Hızal’a teşkilatlarından yanlış bilgi aldıkların söyledi. Erdoğan “Teşkilatınız sanırım sizi yanlış bilgilendiriyor. Karaburun da eğer bu kadar sorun varsa bizim için yapılan bir barajın Karareis Barajı’na bağlanmasına karar verildi ve Çeşmeye su verecek.  Bunu sorgulamamız lazım. Bazen zaman zaman sorunlar yaşıyoruz ancak İZSU gerekli çalışmaları yapıyor ve tüm ihtiyaçları karşılıyor” dedi.
 

“Yatırım için demeniz doğru değil”
Özgür Hızal ise yatırım için zam yapıldığı söylemlerinin doğru olmadığını söyledi. Hızal; “Biz yılbaşında zam yaptık, siz ilk başkan olduğunuzda yüzde 10 indirim yaptınız. Bu indirimi neden yaptık, şimdi zammı neden yapıyoruz? Kiraz’da su sorunu var mı var. Bütün bunlar olmuşken bir fiyat düzenlemesi cümleleri yanlış. Burada net bir şekilde zam yapılıyor. Burada yapılmayan yatırım için zam yapacağız demeniz doğru değil” dedi.

"Zam değil düzenleme yapılmaktadır"
Hızal'ın iddiaları üzerine söz alan CHP Karababağlar Meclis Üyesi Bülent Sözüpek, İZSU'nun hizmet götürmediği yerden ücret almayacağını söyledi. Sözüpek "İZSU akmayan suda para almaz ancak Türkiye’de geçmediğin köprüden para alınıyor. Türkiye ekonomisi anlatılan masalların dışında çok kötü bir seviyede. Türkiye cari açıkta en yüksek durumda. İssizlikte ise tarihi seviyelerdedir. İZSU kamu niteliğinde olmasına rağmen bir ticarethane. Kendi bünyesinde işlem vermektedir. Kamu zararına yol açmamak için zam değil bir düzenleme yapmaktadır. Eğer AKP bunu zam olarak anlıyorsa ülkenin içindeki duruma bakmalıdır" diye konuştu.


"İzmir'in 30 ilçesine hizmet götürüyoruz" 
Tartışmalar hakkında söz alana İzmir Büyükşehir Belediyesi Grup Başkan Vekili Mustafa Özuslu ise eleştirilerin normal olduğunu söyledi. Özuslu; “Kirazı, Karaburun’u söylüyorsunuz ancak bunun ortalaması ne? Muhalefetten ortalamasını söylemesini beklemiyoruz tabiî ki, onlar muhalefetliğini yapıyor. Elbette ki icraat yapan insan eleştirilir ve bizde bu eleştirileri dinliyoruz. Bizde bu eleştirilere göre kendimi geliştiriyoruz. İzmir’in 30 ilçesine hizmet götürüyoruz. Aksaklıklar tabii ki olacaktır. Bayramda bende bazı şikayetler aldım. Böyle şeyler tabii ki olabiliyor. Önemli olan bunlara çözüm getirebilip ders alabiliyor musun. Çeşmede bir çeşmeden su alıp çeşmelerden sarı su akıyor deniliyor. Yapmayın bunu. İzmir’de tüm çeşmelerde sarı su mu akıyor? Bize bunu çocuklarına nasıl açıklayacaksın diyor. Elektrik kaç para olmuş, dolar kaça çıkmış siz bunu nasıl çocuklarına açıklayacaksınız?” diye konuştu.
 
"El ele yapacağız"
Son olarak iddialara cevap vermek için söz alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, tüm aksaklıkları hep birlikte ele ele vererek aşacaklarını belirtti. Soyer "Kiraz kaymakamlığının İZSU’dan talebi atık su arıtma tesisinin yerini değiştirilmesi. Kiraz ile ilgil özgür beyde fotoğraflar gösterdi. Bu güne kadar Kiraz’da 47 kuyu açılmış durumda. Jeolojik olarak bazı kuyular kendiliğinden çekilebiliyor. Siz suyu çok kullanan bitki yetiştirirseniz su sorununun önüne geçemeyiz. Bu sadece İzmir değil Türkiye’de de aynı durumdadır. Su sadece İzmir yada Türkiye’nin meselesi değil dünyanın sorunudur. Küçük menderes havzasında su bitiyor. Belki 5 yıl sonra burada tarım yapılamayacak seviyeye gelince. Bizim ülke olarak aklımızı başımıza toplamamız lazım. Devletin tarımı planlaması lazım. Burada büyük bir boşluk var. Sorun küresel bir sorundur. Bizim Kiraz’da yaşadığımız maalesef bunun uç gösterdiği bir durumdur. Buradan İZSU’ya fatura çıkartmak çok yanlıştır. Şuan 9 kuyu için orada ihaleye çıkılacak ve bu kuyular açılacaktır. Komisyonun görüştüğü fiyat güncellemesi tüfe oranındaki düzenlemedir. Sadece suyun maliyetini karşılamamasından kaynaklıdır. Bugün verdiğiniz borçlanma yetkisi ile biz dünya bankasından borç bulabiliyor. Dolayısıyla bu yatırımları yapmaya devam edeceğiz. Bugün söylediğimiz tüfe oranındaki artış sadece maliyeti karşılaması için yapılan bir düzenleme. Biz bunu İzmirliler için yapıyoruz. Bizim yapmaya çalıştığımız şey bir nebzede olsa maliyetine karşı bir düzenleme yapmaktır. İzmir Türkiye’nin hiçbir şehrinde olamdığı kadar atık şu tesisine sahip. Bunlar Türkiye’nin hiçbir şehrinde yok. İki tane daha açacağız biri Mordoğan’da olacak. Evet bazı yerlerde sorun var ancak bu durumda en iyi şehir yine İzmir. Türkiye’nin hiçbir şehrinde bu yapılar yok. Hep birlikte el ele birlikte çalışarak bütün aksaklıkları hep birlikte yapacağız" diye konuştu.

Yeni fiyat tarifesi ise şu şekilde;
Eylül ayından itibaren;  konutlarda 0-13 metreküp arası suyun metreküpü 4.98 TL'den 5.98 TL’ye yükselirken 14-20 arası metreküp fiyatı 5.39 TL’den  6.47 TL’ye çıktı. 21 metreküp ve üzeri harcamada ise 11.10 TL’den 13.32 TL’ye yükseldi. Konut dışı kademesiz tarife ise 12.72 TL’den 15.26 TL’ye yükseldi.

Resmi daire kademesiz 7.47 TL’den 8.96 TL’ye, park ve mezarlık kademesiz 4.57 TL’den 5.48 TL’ye, organize sanayi kademesiz 8.63 TL’den 10.36 TL’ye, NATO ve elçilik kademesiz 13.06 TL’den 15.67 TL’ye, eski köyler kademesiz 1.24 TL’den 1.49 TL’ye yükseldi. 5216 eski köyler kademesiz 1.66 TL olarak belirlendi.

İlçe tarımsal ve hayvan sulama 0-13 metreküp arası 2.49 TL’den 2.99 TL’ye, 14-20 metreküp arası fiyat 4.98 TL’den 5.98 TL’ye arttı. 21 metreküp ve üzeri ise 11.10 TL’den 13.32 TL’ye yükseldi.

Belde tarımsal hayvan ve sulama kademesiz 2.49 TL’den 2.99 TL’ye, eski köyler tarımsal ve hayvan sulama kademesiz 1.24 TL’den 1.49 TL’ye yükseldi. 5216 eski köyler tarım-hayvancılık kademesiz 1.66 TL olarak belirlendi.

Şehit- gazi aboneleri 0-13 metreküp arası 2.49 TL’den 2.99 TL’ye yükseltilirken 14-20 metreküp arası fiyat 2.70 TL’den 3.24 TL’ye arttı. 21 metreküp ve üzeri ise 5.55 TL’den 6.66 TL’ye yükseldi.

Engelli aboneler için de 0-13 metreküp arası 2.49 TL’den 2.99 TL’ye çıkarken 14-20 metreküp arasının fiyatı 2.70 TL’den 3.24 TL’ye çıktı. 21 metreküp ve üzeri ise 11.10 TL’den 13.32 TL’ye yükseldi.

Kuyu atıksu konut 0-13 metreküp arası 1.66 TL’den 1.99 TL’ye, 14-20 metreküp arası 1.79 TL’den 2.15 TL’ye, 21 metreküp üzeri ise 3.70 TL’den 4.44 TL’ye arttı. Kuyu atıksu konut dışı kademesiz 4.23 TL’den,  5.08 TL’ye, kuyu atık su resmi daire kademesiz 2.48 TL’den 2.98 TL’ye yükseltilirken kuyu atık su sanayi kademesiz 2.60 TL’den 3.13 TL’ye arttı. K.Ö.P kademesiz 2.30 TL’den 2.76 TL’ye yükseldi.

Belde belediye aboneleri kademesiz 2.49 TL’den 2.99 TL’ye yükseltildi. Konut dışı ham su kademesiz ise 6.35 TL’den 7.62 TL’ye yükseltildi.

Tahtalı Barajı Kısa Mesafeli Koruma Alanı İçinde Kalan Tarım Arazilerine Sulama Suyu Ham Su Bedeli kademesiz de 1.47 TL’den 1.76 TL’ye arttırıldı.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum