İzmir'in suyuna yüzde 15 zam!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan Meclis toplantısı 7'nci oturumu gerçekleştirildi. İZSU’nun 2021 yılı bütçesi kapsamında İzmir suyuna toplamda yüzde 15 zam yapılmasına karar verildi. Başkan Soyer, "Ocak ayından sonra da yapacağımız belli. Yüzde 15!" dedi.

İzmir'in suyuna yüzde 15 zam!
23 Kasım 2020 - 20:56 - Güncelleme: 24 Kasım 2020 - 09:23

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan Meclis toplantısı 7'nci oturumu gerçekleştirildi. İZSU’nun 2021 yılı bütçesi kapsamında İzmir suyuna toplamda yüzde 27 zam yapılmasına karar verildi.

 
Aylin BAYRAM/İZMİR GÜNDEMİ - İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan Meclis toplantısı 7'nci oturumu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlığında İsmet İnönü Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Oturumda, İZSU A.Ş.’nin 2021 yılı bütçesi görüşüldü.
 
İZSU’nun 2021 yılı performans ve bütçe planı CHP ve İYİ Parti’nin evet, AKP ve MHP’nin ret oylarına karşılık oy çokluğu ile kabul edildi.
 
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu İZSU’nun 2021 yılı performans ve bütçe programı hakkında, "İZSU İzmir’e içme suyu ve atık suyu hizmetlerini ekonomik, verimli, kaliteli ve adil erişim imkanı ile sürdürülebilir bir şekilde sağlamayı kendisine misyon edinmiştir. Özel bir yasası vardır ve kendi kaynaklarıyla bu süreci bu görevi sürdürmektedir. İZSU’nun bunu dışında bir kaynağı yoktur. Örnek verecek olursak ESHOT gibi İBB bütçesinden aktarım almamaktadır. Bunu herkesin bilmesini istiyorum” diyerek başladı.
 
Konuşmasına ara vererek su içmek isteyen Özuslu, şişelenmiş suyu değil musluktan akan suyunu içti.
 
“11 ilçede çeşme suyu içilebiliyor"
Özuslu konuşmasına şöyle devam etti; “11 ilçemizde suyu çeşmeden doldurup içebiliriz. Bu önemli bir şey. Çeşme suyu içemediğimiz ilçelerimiz de var. İZSU ‘nun önemli hedeflerinden biri de 30 ilçede çeşmelerden akan suyu vatandaşımızın içebilmesini sağlamaktır. Burada İZSU’nun gerek bu yıl başlamış, devam eden, ihalesi yapılmış, sözleşme daveti yapılmış ve projelendirilmiş önemli çalışmaları var. Toplam sayarsak 21,33,47 işimiz var. İZSU neden bu işleri yapıyor ve kaynaklarının önemli bir kısmını bu işlere harcıyor. Nedeni su arıtma işini doğru bir şekilde yapmak ve İzmir halkının hizmetine sunmak içindir. 2021 yılı içinde içme suyu hakkında ve yönetiminde devam eden işlerimiz var. Burada bize Kiraz ile ilgili eleştiriler gelmişti. Şu an devam eden yapım işleri içerisinde Kiraz içme suyu yapım etkinliği önemli bir projedir. Kiraz’da yaşadığımız sorunlar olduğunu biliyoruz. Bizim görevimiz de buradaki sorunları çözmektir. Ben burada detayları değil genel perspektifi sunuyorum. Eğer İZSU’yu doğru bir zemin üzerine oturtmamızın doğru olduğunu düşüyorum. 2021 yılı içinde içme suyu projelerimiz içinde Kiraz 3. etap içme suyu çalışması bitmesi ortaya konulmuş. Atık su önemli bir konu. Bu konu bütçemiz içinde yüzde 60 paya sahiptir. Bu konuda önemli faaliyetler sürdürülüyor.”
 
"Körfez kirli değil"
Körfez’in kirliliği konusunda da değinen Özuslu, “Diğer bir başlığımız da taşkın yönetimi ve yağmur suyu ayrıştırma işleri. Yağmur istiyoruz çünkü barajların dolması lazım. Su kaynaklarımızı yüzde 38’ini barajlardan sağlıyoruz. Genel olarak ülkemizde barajlarda sorun var. Bizde de var. Bu kış barajlarımız dolacak ama yağmurların çok olması taşkınları da getiriyor. İşte bu taşkınlar medyana geldiğinde atık suyla yağmur suyu birbirine karışlıyor ve önemli problemlerimizden biriyle karşılaşıyoruz. Burada önemli mesele Körfez’in kirliliğini arttırmaktır ama yağışlar çok olduğunda birtakım sıkıntılar yaşanıyor ve bunları çözmek için de önemli yatırımlarımız var. Buca, Gültepe ve Bornova’nın yağmur suyu ayrıştırma ihaleleri bitti. 2021 içinde 126 km yağmur suyu hatlarının ayrıştırması için ihaleye çıkacağız. 2023 sonunda 373 km’lik yağmur suyu ayrıştırma hattını halletmiş oluyoruz. Bu neye tekabül ediyor? Bu Körfez’e kirlilik yükü bindiren yağmur suyu hatları meselesinin yüzde 70’ini halletmiş oluyoruz. Bize bu Körfez meselesinde ciddi anlamda eleştiriler geliyor. ‘Körfez kirli’ deniliyor ama körfez kirli değil. Bakanlığın ortaya koyduğu standartlara baktığımızda Körfez’in kirli olduğu söylenemez ama bu daha da iyileştirilebilir. Bizim de bunu yapmamız gerekiyor. Çünkü Sayın Başkanımızın yüzülebilir Körfez hedefi varsa biz de bu çalınmalarımıza devam edeceğiz. Körfez’i konuşuyorsak derelerin ıslahı da önemli. Dereleri doğru bir şekilde ıslah edersek Körfez’e derelerden giden suları kontrol altında tutabilirsek bu Körfez’in kirlilik yükünü azaltacağımız anlamına gelir. Ki Körfez zaten oluşumundan beri içindeki sirkülasyon imkanlarıyla kendisi bunu yapıyor. Yani Körfez, derelerle ve atık sularla kirletilmediği sürece Körfez kendi kendini temizleyip yüzülebilecek körfez hayaline ulaşılabilir. Bir hayal değil. Olabilir, olacak” dedi.
 
 
"Vatandaşımızın yararına olanı yapacağız"
Bugüne kadar su artıma konusunda yapılan projelerden bahseden Özuslu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi 68 arıtma tesisini yapmış bir belediye. Bu önemlidir. Vatandaş bu arıtmadan fayda görüyor. Yeterli mi? Hayır. Ama devamı için ihalelerle çıkılmış, çalışmalar devam ediyor. İZSU bunu yapmak istiyor ve bütçesine koyuyor. Siz suyu arıtırsanız çevre temizliğine büyük bir katkı sunmuş olursunuz. İZSU ayrıca atık sulardan tarımda kullanılmak su artıma projesi geliştiriyor. Çünkü tarımın da suya ihtiyacı var. Bunun yanında İzmir’in 30 ilçesinde ishale hatları yenilendi. Yenilenince ne oldu? İshale hattı yenilenince kayıp kaçak oranı azaldı ve tasarruf oldu. Bunu yapılması gereken her yerde yapacağız. Vatandaşımızın yararına olan her şeyi yapacağız” diye konuştu.  
 
“Ülkede fiyatlar artarsa bizde de artar"
 
Özuslu, yapılacak zamların faaliyetlerin yürütülmesi noktasında gerekli olduğunu belirterek, “Bizim yaşadığımız ahval ve şeriyat ülkedekinden farklı bir şey değil. Ülkede fiyatlar artıyorsa bizde de artıyor. Bunlar ülkede iktidarı elinde bulunduran siyasi yöneticilerin kendilerinin aldıkları kararlarla yürüyen işler. İster fiyat ayarlaması deyin ister düzenleme deyin. Bunlar oluyor. İzmir’in su ihtiyacını kaliteli ve en ekonomik şartlarda sağlamakla görevli bir kurum İZSU. Bunun için kurumun ihtiyaçlarına bakılarak bir fiyat politikası belirleniyor. İzmirlinin hak ettiği kaliteli hizmeti ve suyu İZSU’nun onlara sunabilmesi için bütün faaliyetlerinin en rasyonel şekilde fiyatlara yansıtılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.
 
İZSU 1 milyon 930 bin 625 aboneye hizmet veriyor. 30 ilçeye yılda 232 milyon küp su veriyoruz. Günlük ortalama su miktarı 800 bin metreküp
 
“Devletten para almıyoruz"
 
Özuslu, devletin İZSU’ya uyguladığı tarifeyi eleştirdi. İktidardan bazı taleplerini de dile getiren Özuslu, “BİZ DSİ’den barajlardaki suyun bir kısmını alıyoruz. Benim devletten bir talebim var. Neden bu suyu konutlara uygulanan tarifenin en yükseğinden alıyorsunuz İZSU’dan? Neden en düşüğünden almıyorsunuz? Talebim bu suyun konutlar uygulanan en yükseğinden alınmaması. Bu bir imkan mıdır, imkandır. Madem taleplerden başladık bir talebim daha var. İller Bankası kredilerimizi n’olur açın. Biz devletimizden para alamıyoruz. Devletimizden para almak istiyoruz” dedi.
 
Özuslu'dan koku sorununa yeni bakış açısı 
 
Konuşmasının sonunda koku problemine de değinen Özuslu şunları söyledi; “Bir de çok popüler bir konu var. Ben de Mavişehir’de oturan bir vatandaşım. Saat 21 civarı bana da koku geliyor. Koku meselesini araştırdık. Kokunun en önemli nedenlerinden biri mevcut kanalizasyon hatları. Yazın kuruma olduğunda burada biriken teresubatlar koku yapıyor ama o lokal bölgeye ait olabilen bir şey. Derelere de bakalım. Şu anda kokuyor diyebileceğimiz bir dere yok. Koku konusunda bizim kontrol edemediğimiz şeyler de var. Çiğli’deki atık giderme tesisinin etrafında başka tesisler de var. Peki İzmir Büyükşehir Belediyesi o bacalardan çıkan dumanı ya da atık sularını kontrol edemiyor. Koku ya oradan geliyorsa ne yapacağız? Bunları kimse sormamış.”
 
Özuslu konuşmasını şu şekilde sonlandırdı; “Benim değerlendirdiğim çerçevede ve 2021 yılı performans programında yer alan yapacağımız işler ve o işlerin bitim süreleri, ihaleleri ve tamamlanmış halleri göz önünde alındığında bunların bir kısmı 2021 yılı içinde bütçelendiği ortaya çıkıyor. Bu çıkan tabloda İZSU’nun eksikleri ve yapılması gerekenleri de hesap ederek İzmir’in doğru, kalitesi, rasyonel ve ekonomik bir hizmet üretmek üzere ortaya bir perspektif koyduğumuzda İZSU 2021 performans programı ve bütçesinin tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu bütçe dengeli bir bütçedir. CHP olarak bu bütçenin arkasındayız.”

İller Bankası kredi vermiyor! 
CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, Su faturasındaki maliyetler ile ilgili açıklama yapamaya ihtiyaç olduğunu ifade ederek, "2019 ve 2020 eylül ayı göz önüne alındığında giderlerin ciddi miktarda arttığı görülmekte. Enerjide yüzde 26, dövüzde yüzde 40 artış görülmektedir. Bu durumda su fiyatlarının yüzde 15 artması hayat doğaldır. Seferihisar Akarca'da projenin uzamasının nednei, proje basında onay alınıp sonra değiştirilmesi sonrası işler uzadı. Ancak İZSU aracılığı ile bakanlık ile yeniden görüşmeler yapıldı ve onay geldiği andan itibaren yeniden ihalaye çıkılacak. Güzelbahçe arıtma tesisi arttırım nedeni ile çed kapsamına giriyor. İZSU tarafından alınan araçlar iş için alınan vatandaşlara daha iyi hizmet edilebilmesi amacı ile kullanılacak araçlardır, başka bir şey değildir. İZSU koku konusunda her türlü gerkeli çalışmaları yapıyor. Derelerin islahı ve koku üniteleri, ızgara ve boruların temizlik çalışmları düzenli olarka yapılıyor. Arkdaşlarımız zaten 2021 bütçesini yerei kadar konuştu. Tüm arkadaşlarımıza üslup açısında teşekkür ediyorum. İzmir'in buna ihtiyacı var ve hakediyo. Grup Başkanvekilimiz 3 milyar bütçeyi yüksek buldu ancak keşke Türkiye'nin en büyük 3'ncü kenti için bütçe daha fazla olsa. İZSU sadece su faturalarından gelir edebiliyor bir de İller Banakasında gelen yüzd e10'luk bir pay var ve bu çok düşük bir gelir. Keşke bu ücretler daha fazla olsa ve daha hızlı bir şekilde hizmet üretebilsek. Denildi ki DSİ barajlar yaptı ancak İZSU çalışmalrında yetersiz kalıyor. DSİ bu barajalrı yaptığında bedelleri İZSU'dan talep ediyor. Bir kente su ve altyapı alanında hizmet veriyorsak, DSİ kendi altyapı çalışmlarını yapsın ve bu bedelleri İZSU'dan almasın. Belki bir çalıştay da bunun için yapmak lazım. 2036 yılına kadar İZSU tarafından DSİ'ye ödenecek tutar 233 milyon lira. İZSU devletten maalesef hiçbir yardım almıyor. Su faturasınında nasıl sağlandığını gördünüz. İZSU Büyükşehir Belediyesi'nden bile gelir elde edilemiyor, bu gelir elde edilebilmesinin sağlanması lazım. İller Bankasından kredi başvurusu yapıyor ancak iller bankası kredi vermiyor" dedi.
 
"Pandemi ve depremden sonra bizi bekleyen şey kuraklık"

Meclis üyelerine teşekkür ederek konuşmasına başlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, "Değerli arkadaşlar yakşalık 1 milyar 200 milyon TL civarı bir yatırım ön görüyoruz. 2 milyar 160 milyonluk gider büçtesi ile hiç borçlanmadan da gidebiliriz. Ancak biz elimizi taşın altına koyuyuruz. Bunun popülerizm olmadığını söymek isterim.
Su fiyatlarına yapılan zamlar… Bunların yıllık karşılaştırılmasını mı yapacağız, 2 buçuk yılda bir zam belirleyip bunu mu karşılaştıracağız? 1 Nisan 2019’dan beri yapılan zam yüzde 26.75’tir. Üzerinde tartışılacak bir şey değil. Bu realite. Ocak ayından sonra da yapacağımız belli. Yüzde 15! Buradan yüzde 70’lere nasıl varıldı? Temmuz’da yapılacaksa, oturulur konuşulur. Daha gelmedik. Şu ana kadar yaptığımız zam yüzde 26.75. 18 ayda geldiğimiz nokta!

İç körfezde tespit edilen rakam ışık geçirgenliği yüzde75.83. Bu ne demek? Bu körfezin temizlenmekte olduğunun göstergesi. Çocukluğumda Üçkuyular'da balık yakalardık ancak sonra uzun süredir balık yakalayamadık. Çünkü kirlilik var. Ancak şuan bütün körfezde balık tutuluyorsa bu temizlendiğinin göstergesidir. Biz silkilasyon kanalı ile ilgili şöyle bir tespit yaptık: 800 milyon TL'lik bir bütçesi olan rakamı önce körfezi kirletmeyerek tasarruf yapalım. 376 kilometrelik pissu yağmur suyu karışımının yapılması çok önemlidir. Biz bunu 2023'e kadar bitireceğiz. Biz önceliği kirletmemeye vermiş durumdayız. Önceki projeler çöpe atılmış bir proje değil. Biz bunu yapacağız ve göreceksiniz ki körfez çok ciddi rakamlarla temizlenecek. Akarca ile ilgili 1 yılı aşkın süreyle beklendi. İzin süreçleri çok uzadı. Ödemiş ile Adalet Bakanlıı süreci uzadı. Bizim kurallar arası kordinasyonu sağlarken, zaman konusunda her türlü sorunun önüne geçeriz. Yani hantallık denilen şey sadece İZSU'yun yavaş çalışmasından değil, ilgili kamu kurumlarının bir ortak çalışma sağlanamaması. Bizim bunu yapacak gücümüz var ancak tek şeye ihtiyacımız var bu da beraber çalışmak. Kiraz'da muhtarlarla toplantı yaptık. Bir muhtar arkadaşımız eskiden 10 metreden su çıkartırdık diyor ancak şuan 300 metreden su yok. Orada DSİ'nin 5 kuyusu var ancak sadece 3'üncen su alabiliyor. Bizim İZSU oalrak asıl sorumluluğumuz suyu tasarruflu kullanmaktır. Çünkü bütün kainat bir kuraklığa doğru yol alıyor. Bugün 300 metrede su bulamıyorsunuz 5 yıl sonra 600 metreden bulamayacağız. Pandemi ve depremden sonra belki de bizi bekleyen en büyük felaket kuraklık" dedi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • sefer seçer
    1 ay önce
    Bu kaçıncı suya zam? bizim maaşlara üç kuruş zam yapılıyor. ulaşıma zam, Elektiriğe zam, doğalgaza zam, akaryakıta zam, piyasada iğneden ipliğe her şeye zam, ama işçilerin, emeklilerin maaşı üç kuruş artırılıyor o da zamlarla kepçe kepçe anında geri alınıyor hiç boşluk yok nefes aldırmıyorsunuz! biz bu ülkede ne yapacağız ? kolayını bulmuşsunuz sıkıştıkça zam, bu konuda partilerin hepsi aynı farkları yok birbirlerinden.