İzmir'i vuran sel meclis gündeminde! Başkan Soyer'den 'Yanınızdayız' mesajı

Dün yaşanan yağışların ardından oluşan mağduriyeti İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde dile getiren Başkan Tunç Soyer, "Dünkü yağmur gerçekten ok büyük felakete yol açtı. 212 işyeri ve haneye su baskınları yaşandı. Biz sabaha kadar mağduriyetleri gidermek için çalıştık. Bunlar bize ihbar ile gelen  tespitler. Sizlerin varsa mağduriyetleri olan arkadaşlar lütfen bunları paylaşın, kimseyi mağdur etmek istemiyoruz, maddi ve manevi her tülü yanlarında olacağız

İzmir'i vuran sel meclis gündeminde! Başkan Soyer'den 'Yanınızdayız' mesajı
13 Ocak 2021 - 19:37

İZMİR GÜNDEMİ/ İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Ocak ayı olağan Meclisi'nin ikinci oturumu gerçekleştirildi.

İzmir Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen oturuma, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in başkanlık yaptı.

Sakin geçen meclisin gündeminde ise hayvan hakları için daire başkanlığının kurulması ve belediye bünyesinde olan Ege Şehir Planlaması Enerji ve Teknolojik İşbirliği Merkezi Anonim Şirketi'ne kooperatif yapılması için aktarılan nakdi ücret aktarımı oldu.


HAYVAN HAKLARI İÇİN ÖNEMLİ KARAR

İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde, Hayvan Hakları Daire Başkanlığı kurulmasına yönelik önerge oy birliğiyle kabul edildi. Bu kapsamda, İzmir ili sınırları içerisinde öncelikle vatandaşların sağlığını, emniyetini ve can güvenliğini korumak üzere sahipsiz sokak hayvanlarının hayvan refahı, hayvan özgürlüğü ve hayvan hakları kapsamında korunması ile üreme popülasyonunun planlı kısırlaştırmayla kontrol altına alınması, kayıt sistemlerinin geliştirilmesi, rehabilitasyon, tedavi, sahiplendirme, yaşam alanlarında insanlarla bir arada yaşama becerilerinin geliştirilmesine yönelik çalışma yapacak. Kurulması öngörülen komisyona yönelik konuşan Başkan Tunç Soyer, “Belediye Başkanlığı adaylığım sırasında ‘ben sadece bana oy verenlerin değil, flamingoların da başkanı olmak istiyorum’ demiştim. Bu çalışma için hepinize teşekkür ediyorum. Türkiye’ye örnek olacak, ilham verecek bir çalışma. Bu komisyonla ilgili hukuk komisyonunun bir çalışma yapmasını istiyorum ki ayakları yere basan bir çalışma olsun” dedi.

Mecliste ayrıca Türkiye'nin çeşitli bölgelerine araç hibeleri görüşülü, Mecliste, Başkanlık Makamınca Gündeme Eklenen Önergeler kapsamında; İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığına, İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığına, İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığına, Ödemiş Belediye Başkanlığına, Edirne İpsala Belediye Başkanlığına, Kırklareli Ahmetbey Belediye Başkanlığına, Giresun Eynesil Belediye Başkanlığına, Kastamonu Taşköprü Belediye Başkanlığına ve Edirne Keşan Belediye Başkanlığına otobüs, römork ve tankerlerin bedelsiz hibe edilmesi konusu gündeme alındı.


İlgili gündem maddeleri görüşülüp karara bağlanması için oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonuna gönderildi.

KADINLARIN İSMİ ORMANLARDA YAŞATILACAK

Oturumda ayrıca, uğradıkları şiddet sonucu yaşamını yitiren kadınların anısına ve aynı zamanda şiddetle mücadelede BM’nin öngördüğü farkındalık etkinlik günleri olan 25 Kasım-10 Aralık günleri arasında her yıl Orman Genel Müdürlüğünün göstereceği bir ormanlık alanda ya da İzmir Büyükşehir Belediyesinin ve İlçe Belediyelerinin göstereceği yeşil alanlarda Turuncu Bahçe ismiyle fidan dikilmesi ve BM Genel Kurulu Kararlarına bu şekilde aynı zamanda çevreci bir yaklaşımla yerel yönetim olarak katkı sağlanmasına oy birliği ile karar verildi.

'SERMAYE ARTTIRIMI' TARTIŞMASI

Mecliste ayrıca Başkan Makamınca Gündeme Eklenen Önergelerin son maddesinde yer alan 'Belediye şirketine sermaye arttırımı' konusu damga vurdu. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ege Şehir Planlaması Enerji ve Teknolojik İşbirliği Merkezi Anonim Şirketine, ayni sermaye devredilmesine yönelik önerge meclise geldi. AK Parti grubu, önerge hakkında daha fazla bilgi verilmesini istedi. CHP Grubu kooperatif kurulacağını belirtirken, Başkan Soyer, “Bu konudaki hassasiyetinizi anlıyorum. Bunu komisyona bırakıyorum” dedi. İlgili önergede, “şirket sermayesinin 36.618.000,00TL’den 23.776.156,00-TL nakdi, 58.223.844,00-TL ayni olmak üzere toplam 82.000.000,00-TL artırılarak 118.618.000,00-TL’ye çıkarılmasına kararı doğrultusunda Ege Şehir Planlaması Enerji ve Teknolojik İşbirliği Merkezi Anonim Şirketi içerisindeki sermaye payının korunabilmesi için, payına düşen (%99,672505'ine tekabül eden) 81.731.454,27-TL’lik tutarın rüçhan hakkının kullanılarak 58.223.844,00-TL’sinin ayni sermaye olarak, 23.507.610,27-TL’sinin nakdi sermaye olarak karşılanabilmesi” ifadeleri yer aldı.


SOYER: "MADDİ MANEVİ YANLARINDA OLACAĞIZ"

Gündem dışı konuşmalarda hiçbir Meclis Üyesi söz almaması üzerine  kapanış konuşmasını gerçekleştiren Başkan Tunç Soyer, "Rıdvan başkanımıza geçmiş olsun dün servis aracı devrilmişti, çok şükür ki vahim bir şey olmadan ucuz atlatıldı. İzmir'de toplu ulaşımda HES uygulamasına geçtik. Büyük aksamalar olur mu diye ilk başta korkmuştuk ancak şuan tıkır tıkır işliyor. Çok büyük oranda başarılı bir şekilde gittiğini söyleyebilirim. Son olarak da dünkü yağmur gerçekten ok büyük felakete yol açtı. 212 işyeri ve haneye su baskınları yaşandı. Biz sabaha kadar mağduriyetleri gidermek için çalıştık. Bunlar bize ihbar ile gelen  tespitler. Sizlerin varsa mağduriyetleri olan arkadaşlar lütfen bunları paylaşın, kimseyi mağdur etmek istemiyoruz, maddi ve manevi her tülü yanlarında olacağız" 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum