İzmir'de Büyükşehir 'Yeni Normalin' ilk meclisine hazırlanıyor! Gündemde öne çıkanlar neler?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin pandemi sonrası gerçekleştireceği ilk meclise sayılı günler kaldı. “Yeni normal” ile birlikte ilk meclisini yapacak olan büyükşehir de gündem yoğun. İzmirlilere müjdeli haberlerin çıkması beklenen meclisin ilk oturumu pazartesi günü İzmir Kültürpark’ta gerçekleştirilecek.

İzmir'de Büyükşehir 'Yeni Normalin' ilk meclisine hazırlanıyor! Gündemde öne çıkanlar neler?
12 Temmuz 2020 - 09:00 - Güncelleme: 12 Temmuz 2020 - 09:49

İzmir Gündemi / İzmir Büyükşehir Belediyesi COVİD-19 pandemisi sonrası ilk meclisini yapmaya hazırlanıyor. İçişleri Bakanlığı genelgesi sonrası belediyelerin Meclislerini gerçekleştirmeleri yasaklanmıştı. “Yeni normal” ile birlikte yapımına izin verilen meclislerin ilkini ilçe belediyeleri gerçekleştirmişti. İzmir’de tamamlanan ilçe belediye meclislerinin ardından ise gözler Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştireceği Temmuz ayı olağan Meclis'in birinci oturumuna çevrildi. Oldukça yoğun ve uzun geçmesi beklenen mecliste gündem oldukça dolu. Meclisin İlk oturumunda İzmir Büyükşehir Belediyesi Komisyon Üyeleri'nin seçimi yapılacak. Koronavirüs pandemisi nedeniyle vatandaşlara belediyeye ait mülklerde ödeme kolaylığı yapılması planlanırken, yatırımlar için borçlanma yetkisi talep edilecek. Büyükşehir meclisinde ayrıca bisiklet severlere de büyük bir müjdenin gelmesi bekleniyor. 

İşte İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi Temmuz ayı 1’inci oturumunda dikkat çekenler;
 
Kiralar ve ödemeler 3 ay ertelenecek
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından koronavirüs pandemisi nedeniyle belediyeye ait iş yerleri ile kentsel dönüşüm kapsamında Uzundere Toplu Konutlarının taksit bedellerinin üç ay boyunca ertelenmesi, sonrasındaki süreçte ise 3 aylık sürenin ücretinin bölünerek ödeme kolaylığı yapılması öngörülüyor. Belediye meclisine sunulacak tasarının meclisten geçmesi halinde, ekonomik anlamda zor günlerden geçen vatandaşlar derin bir nefes alacak.
 
Yatırımlar için borçlanma yolda
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şehir içi ulaşım yolları ve altyapı projeleri için yürüttüğü çalışmalar sürüyor. Belediyenin mali yapısına büyük yük getiren yatırımları borçlanarak sürdürme kararı alan belediye yönetimi kredi talebinde bulundu. Fahrettin Altay - Narlıdere İstihkam Okulu Hafif Raylı Sistem Hattı Projesi''ne 2020 yılından itibaren yıllara sari kullanılmak üzere, Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) ve/veya OPEC Uluslararası Kalkınma Fonu (OFID)'ndan 50.000.000,00 Euro tutarına kadar nakdi krediye ihtiyacı için ve ESHOT Genel Müdürlüğünün 2020 Mali Yılı Bütçesinde öngörülen borçlanma doğrultusunda Elektrikli Otobüs Alımı (400 Adet) Projesi kapsamında 20 adet otobüs alımıyla ilgili olarak kullanmak üzere 62.000.000,00-TL’lik tutar için borçlanma talebinde bulunulacak.
 
Devirler gerçekleşecek
İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan bazı taşınmazların meclisin belirlediği ücret ve süre tutarında işletme hakkının devredilmesi görüşülecek.
 
Bisiklet severlere büyük müjde: Ulaşım 5 kuruş
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’inde çevreci bir kent yaratmak için sıklıkla tavsiye ettiği bisiklet kullanımını arttırmak amacıyla önemli bir adım atması bekleniyor.Bisiklet kullanan vatandaşlar yasanın meclisten geçmesi halinde vapurlara sadece 5 kuruş ücret vererek binebilecekler.

“İzmir Yıldızı” geliyor
İzmir’de Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin 5’inci maddesine uyum sağlamak çerçevesinde, Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine duyarlı işletmelerin, kuruluşların ve STK’ların duyarlılıklarını takdir ve teşekkür simgesi oluşturmak adına “İzmir Yıldızı” uygulamasının kurulması planlanıyor. “İzmir Yıldızı”nı alan işletmeler ise diğer işletmelere örnek olması amacıyla  duyurulacak. Böylelikle Toplumsal Cinsiyet Eşitliği kavramının daha geniş kitlelere ulaştırılması planlanıyor.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum