İstanbul Sabiha Gökçen'de uçak pistten çıktı!

İstanbul’da Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda iniş yapan bir yolcu uçağı, şiddetli fırtına nedeniyle pistten çıktı.

İstanbul Sabiha Gökçen'de uçak pistten çıktı!
07 Ocak 2020 - 12:14

İstanbul’da Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda iniş yapan bir yolcu uçağı, şiddetli fırtına nedeniyle pistten çıktı. Olayda ölen veya yaralanan olmazken, havalimanı pisti 2 saatliğine uçuşlara kapatıldı. Pegasus, olayla ilgili gerekli incelemenin başlatıldığını duyurdu. THY’den yapılan açıklamada da, uçuşların ikinci bir bildirime kadar durdurulduğu belirtildi.
 
Birleşik Arap Emirlikleri Sharjah Havalimanı’ndan İstanbul’a gelen Pegasus Havayolları’na ait uçak, inişten sonra Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistten çıktı.
Herhangi bir yaralanmanın yaşanmadığı olay nedeniyle pist, saat 11.20’ye kadar uçuşlara kapatıldı.

VALİLİK: 164 YOLCU TAHLİYE EDİLDİ


İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri Sharjah-İstanbul seferini yapan özel bir hava yolu şirketine ait yolcu uçağının, bugün 09.43’te Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptıktan kısa süre sonra kötü hava şartları nedeniyle pist dışına çıktığı belirtildi.
Açıklamada, “Uçakta bulunan 164 yolcu güvenli bir şekilde tahliye edilmiş olup, herhangi bir can kaybı ve yaralanma söz konusu değildir. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki uçuşlar geçici bir süre durdurulmuştur” ifadeleri kullanıldı.

PEGASUS: GEREKLİ İNCELEME BAŞLATILDI
Pegasus Havayolları da pistten çıkan uçakla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, “Sharjah-Sabiha Gökçen seferini yapan PC747 sefer sayılı TC-CCK kuyruk tescilli uçağımız, bugün İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra pistten çıkmıştır. Yolcularımızın ve ekibimizin emniyetli şekilde tahliyesi sağlanmıştır. Herhangi bir can kaybı veya yaralanma bulunmamaktadır. Gerekli inceleme başlatılmış olup gelişmelerle ilgili bilgi verilmeye devam edilecektir” denildi.
 
 
THY’DEN AÇIKLAMA
Türk Hava Yolları (THY) Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamada ise şunlar kaydedildi:

“İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda özel hava yolu şirketine ait bir uçağın pistten çıkması nedeniyle ilgili meydanda uçuş operasyonları havacılık otoritesi tarafından ikinci bir bildirime kadar durdurulmuştur. Yaşanan durum nedeniyle 7 Ocak tarihli Sabiha Gökçen Havalimanı kalkışlı ve varışlı seferlerimizde iptaller yaşanmaktadır. Misafirlerimiz uçuşları ile ilgili durumu web sitemiz ya da çağrı merkezimiz aracılığıyla öğrenebilirler.”
 
Bu arada THY’nin Sabiha Gökçen Havalimanı’na gelen 6 uçağından 5’i İstanbul Havalimanı, biri ise Ankara’ya yönlendirildi.

İSTANBUL HAVALİMANI YÖNLENDİRİLEN UÇAKLAR İÇİN HAZIR
Öte yandan Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Pegasus Havayolları’na ait uçağın pistten çıkması ve pistin kapatılması nedeniyle İstanbul Havalimanı’na yönlendirilen uçaklar için gerekli tüm hazırlıklar yapıldı. İstanbul Havalimanı’nın yönlendirilen uçaklar için yeterli kapasiteye sahip olduğu öğrenildi. (NTV, AA)
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum