Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kıdem tazminatı açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan sendikaların büyük tepkisini çeken yeni kıdem tazminatı düzenlemesi hakkında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Her işçimizin kazanılmış hakkını korumak en başta görevimizdir. Nasıl emekçi kardeşlerimizin yanında yer aldıysak bu konuda da aynı anlayışla hareket edeceğiz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kıdem tazminatı açıklaması
27 Haziran 2020 - 15:07 - Güncelleme: 27 Haziran 2020 - 15:22

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ergene Çevre Koruma Projesi töreninde açıklamalarda bulundu. Erdoğan burada yaptığı açıklamalarda son günlerde gündemin en çok konuşulan konularından olan yeni kıdem tazminatı düzenlemesi hakkında da değerlendirmeler yaptı.

Hükümetin Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) adını verdiğ sistemde üzerinde durulan bir formüle göre çalışanların kıdem tazminatının üçte biri bir fona aktarılacak ve 60 yaşından sonra bu fondaki para peyder pey çalışana geri ödenecek. Evlilik konut alımı gibi istisnai durumlarda fondaki paranın yüzde 10’u gibi kısıtlı bir miktarı vatandaşa ödenecek.

Konu ile ilgili bakanlıklar daha önce sendikalar ile görüşerek yoklama yapmıştı. Sendikaların konuya şiddetle karşı çıkması üzerinde konu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da taşında. Beştepe’de gerçekleştirilen toplantıda Erdoğan tarafların hazırlıklarını gözden geçirmesi çağrısı yapmıştı.

Cumhurbaşkanı bugün yaptığı kıdem tazminatı değerlendirmesinde, “Her işçimizin kazanılmış hakkını korumak en başta görevimizdir. Nasıl emekçi kardeşlerimizin yanında yer aldıysak bu konuda da aynı anlayışla hareket edeceğiz. Amacımız işçilerimizin kıdem tazminatı haklarını birilerinin insafına bırakmadan, kalıcı ve garantili bir sisteme bağlamaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

- Bölgedeki yerel yönetimler maalesef senelerce bu havzanın korunması için yeterince önem göstermedi. Ergene'nin su kalitesi bozuldu. 2003 yılında kirlenme ciddi boyutlara ulaştı. Biz bu kötü gidişatı durdurmak için Ergene Havzası Eylem Planı'nı devreye aldık. Yaklaşık 2.5 milyarlık bir kaynakla planı hayata geçirdi. Plan kapsamında 395 km'lik dereyatağı temizlendi. Taşkınlar için önlemler alındı.
- 1 milyon 238 bin dekar alanı sulayacak, 25 sulama projesinden 24ü hizmete girdi.

- Ülkemizin ve Avrupa'nın en büyük çevre projelerinden birini hayata geçireceğiz. 1300'den fazla fabrika projeye dahil olacak.

- Salgın sürecindeki kayıplarımızı kısa sürede telafi edebileceğimize inanıyorum. Tüm öncü göstergeler ülkemizin çok ciddi sıçramanın eşiğinde olduğunu işaret ediyor. Hedeflerimize doğru yürümekte kararlıyız.

- Salgın sonrası yeniden şekilleneceği anlaşılan siyasi ve ekonomik düzende Türkiye'nin önü açık görünüyor. Salgına rağmen ilk 5 ayda 520 yeni fabrika açıldı. Gıdadan kimyaya, mobilyadan makine imalatına varıncaya dek özel sektörümüz 8 milyar liralık yatırım yaptı. Özel sektörün yatırımlarını desteklemek üzere 67 milyar liralık yatırım teşvik belgesi düzenledik. Yatırımlar hayata geçince 110 bin vatandaşımıza istihdam şansı doğacaktır.
- Haziran ayının ilk 3 haftalık ihracat verileri mayıs ayına göre yüzde 25 daha fazladır. Dış piyasalardaki toparlanma inşallah bize sipariş ve talep artışı olarak dönecektir. Yılın son iki çeyreğinde güçlü büyüme oranlarına ulaşmayı bekliyoruz

- Her bir işçimizin kazanılmış hakkını korumak en başta gelen görevimizdir. Amacımız işçilerimiz kıdem tazminatı hakkını birilerinin insafına bırakmadan kalıcı bir sisteme bağlamaktır. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum