'Camide Çav Bella' davası görüldü: CHP'li Özdemir hakim karşısına çıktı: Mahkeme ne karar verdi?

CHP İzmir İl eski Başkan Yardımcısı Banu Özdemir, camilerden yayını yapılan Çav Bella şarkısını paylaşmasından dolayı hakim karşısına çıktı. Duruşma 26 Kasım tarihine ertelenirken Özdemir’in tutuksuz yargılanmasının devamına karar verildi.

'Camide Çav Bella' davası görüldü: CHP'li Özdemir hakim karşısına çıktı: Mahkeme ne karar verdi?
17 Eylül 2020 - 16:41

İzmir'de, cami hoparlörlerinden müzik yayınına ilişkin sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakkında "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan dava açılan Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Banu Özdemir'in yargılanmasına başlandı. 
 
50. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk duruşmasına CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP milletvekilleri Özcan Purçu, Atilla Sertel, Murat Bakan, Kamil Okyay Sındır, eski bakanlardan Yaşar Okuyan, CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, yerel seçimlerde Torbalı Belediye Başkan Aday Adayı olan Övünç Demir de katıldı. 
 
Mahkeme duruşmayı 26 Kasım tarihine ertelerken Özdemir’in tutuksuz yargılanmasının devamına karar verildi. Mahkeme, paylaşımın “toplumda infiale ya da herhangi bir eyleme yönelik somut bir olaya neden olup olmadığı”nın araştırılması istemiyle davayı erteledi.


Özdemir, duruşma çıkışında şu açıklamada bulundu, ""Destek olan herkese teşekkür ediyorum. Yargı süreci devam ediyor. Herhangi bir seçenek yaptırımını içeride kabul etmedim. Çünkü ben burada bulunan tüm arkadaşlarım gibi bu ülkedeki tüm insanların değerlerinin bir araya gelmesi için müadele eden biri oldum. Her canlı için mücadele edenlerden biri oldum. Başım açık, alnım dik. Bu sürecin mağduru bizleriz. Adalet kör de olsa topal da olsa er geç tecelli edecektir. Hak arama mücadalem sonuna kadar sürecektir."

DURUŞMA RAPORU
Duruşmada savunma yapan Özdemir, “Üzerime atılı suçları kabul etmiyorum. 20 Mayıs'ta farklı camilerde müzik yayını yapıldığını basından öğrendim. 2 saat sonra da konuya dikkat çekmek için paylaşımda bulundum. Paylaşımlarım saatleri de bellidir. Ancak gece saatlerinde hakkımda karalama kampanyası başlatıldı ve hedef gösterildim. Bunu kınadığımı da zaten sosyal medyada yaptığım paylaşımda belirtmiştim.

Ben gözaltındayken bir gün sonra yine farklı camilerden müzik yayını yapıldığını öğrendim. Bu da duruma dikkat çekme çabamın haklı olduğunu gösteriyor. Asıl mağdur benim. Bayram günü ailemden ayrı bırakıldım. Kişiliğime, onuruma hakaretler edildi, tehdit mesajları aldım. Sağlık sorunları olan annem ölümle burun buruna geldi. Halkı kin ve düşmanlığa sevk edenler, bizi buraya getirenlerdir. Ben hukuksuzluk yaşadım ve beraatimi istiyorum" dedi.

‘KENDİME HAKARET SAYARIM’
Duruşmada söz alan Özdemir’in avukatı Süleyman Karadağ, "Müvekkilin eylemleri, herhangi bir suçun konusunu oluşturmamıştır. Hiçbir yorum yapmadan 2 saat önce basında paylaşılan bu videoları hesabından paylaşması, hangi suçun unsurunu oluşturmaktadır?" diyerek beraat talebinde bulundu.

Hakim, Özdemir’in suçunun sübutu halinde hakkında 'Dini değerleri alenen aşağılama' suçundan cezalandırılma olasılığına karşı ek savunma hakkı verilmesine hükmetti. Bunun üzerine ek savunmasını yapan Özdemir, yaptığı paylaşımlarda küçümseme ve alay olmadığını belirterek, "Her yurttaş gibi olgu aktarımı yaptım. Halkın dini değerlerini aşağılamaktan dolayı hakkımda soruşturma açıldı. Ardından da soruşturma maddem değiştirildi. Edindiğim değerler ışığında bu suçlamayı kendime hakaret sayarım. Her canlı için demokrasi mücadelesi veren biri olarak bu suçu kabul etmiyorum ve suç işlediğimi düşünmüyorum" dedi.

HAKİMDEN EMOJİ SORUSU
Hakimin, yapılan paylaşımlardaki 'nota emojisi’ni sorması üzerine Özdemir, "O emojiyi, paylaşımın sesli olduğunu belirtmek için koydum. Herhangi bir aşağılama yapmak için değil" diye konuştu.

Birden fazla paylaşımın yapılması sorusu üzerine Özdemir, "Facebook’ta bir kerede 4 video paylaşılabiliyor. Ancak Twitter’da tek seferde tek video paylaşılıyor. O sebeple 4 ayrı paylaşımda bulundum" cevabını verdi. Devam eden paylaşımlarında kullandığı ‘şaka bir yana’ sözcük öbeği de sorulan Özdemir, "Bu söz öbeği; şaşırma, hayret etme ve dikkat çekme amacıyla kullanılan bir sesteştir" dedi.

Hakim, ilgili kolluk birimine müzekkere yazılıp iddianamede ek yapılarak sanığın iddianameye konu paylaşımları sonucunda sosyal medyada, basın yayın organlarında ve kamuoyunda, sanığa ve eylemine karşı toplumun kesimleri arasında oluşmuş ve ortaya çıkan bir infial, herhangi bir taşkınlık olup olmadığını, kamu barışını bozan veya bozmaya elverişli herhangi bir somut olgu meydana gelip gelmediğinin araştırılıp mahkemeye sunulmasına hükmederek duruşmayı erteledi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • H yaras
    1 ay önce
    Sizler bu olayı haberdar edeniyle uğraşacağınıza bu olayı yapanı araştırıp bulsaniza