Büyükşehir dev yatırımlar için borçlanacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi metro ve raylı sistem projeleri ile elektrikli otobüs alımı için 450 milyon TL borçlanma kararı aldı. 

Büyükşehir dev yatırımlar için borçlanacak
10 Temmuz 2020 - 13:16

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şehir içi ulaşım yolları ve altyapı projeleri için yürüttüğü çalışmalar sürüyor. Belediyenin mali yapısına büyük yük getiren yatırımları borçlanarak sürdürme kararı alan belediye yönetimi kredi talebinde bulundu.

Buna göre, 'Fahrettin Altay - Narlıdere İstihkam Okulu Hafif Raylı Sistem Hattı Projesi'nde kullanılmak üzere Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) ve/veya OPEC Uluslararası Kalkınma Fonu (OFID)'ndan 50 milyon Euro tutarına kadar nakdi krediye ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Karar meclisten geçerse, kredinin sağlanması ve kullanılması, borçlanmanın yapılması, kredi geri ödeme koşullarının belirlenmesi, kredi anlaşmaları üzerinde değişiklik yapılması ve kullanılacak olan kredi için gerekli garanti ve teminatların verilmesi ile bu işlerle ilgili her türlü sözleşme, taahhütname, protokol ve temlik sözleşmelerinin düzenlenmesi veya imzalanması, kredi ile ilgili her türlü yazışmalarda münferiden işlem yapılabilmesi için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e yetki verilecek.
 
Ayrıca, ESHOT Genel Müdürlüğü de Elektrikli Otobüs Alımı (400 Adet) Projesi kapsamında 20 adet otobüs alımıyla ilgili olarak kullanmak üzere 62 milyon TL tutarında veya eşdeğeri döviz cinsinden nakdi krediye ihtiyaç duyduğunu bildirdi. Aynı imza yetkisinin Başkan Soyer’e verilmesi kararı alındı.


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin raylı sistem ve otobüs alımı için yapacağı yatırım nedeniyle kredi miktarı TL cinsinden 450 milyon TL’yi bulacak
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum