Başkan Soyer'in geçici makamı belli oldu: İşte o binaya taşınacak!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Konak Meydanı’ndaki binasının deprem sonrasında tahliye edilmesinin ardından yönetim makamı için tarihi belediye binası olarak bilinen Egemenlik Evi uygun görüldü. Başkanlık ve genel sekreterliğin faaliyet göstereceği binaya taşınma ilerleyen günlerde gerçekleşecek.

Başkan Soyer'in geçici makamı belli oldu: İşte o binaya taşınacak!
06 Ocak 2021 - 15:25
İzmir Büyükşehir Belediyesi binasının 30 Ekim’deki deprem sonrasında hasar görmesiyle birlikte tahliye edilmesinin ardından flaş bir karar alındı. 

Büyükşehir Belediye yönetim makamının geçici olarak taşınacağı bina belli oldu. Buna göre başkanlık ve genel sekreterlik makamları tarihi belediye binası olarak bilinen TBMM Egemenlik Evi'nde faaliyet gösterecek. Kemeraltı Çarşısı'nda yer alan binaya taşınmanın ilerleyen günlerde gerçekleşeceği belirtildi.

Öte yandan hizmet birimlerinin Kültürpark’taki hollerde çalışmaya başladığı ve memurların iş başı yaptığı aktarıldı. Genel sekreter yardımcılarının Kültürpark’ta mesai harcayacağı öğrenildi. Egemenlik binasında yer sıkıntısından dolayı başkan vekili, protokol ve danışmanlardan bazılarının bulunacağı ifade edildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Kültürpark’taki İzmir Sanat binasını da kullanmaya devam edeceği belirtildi. Başkan Soyer yeni adresini ağırlıklı olarak dış temaslar ve konukları ağırlamak için kullanacak. 

EGEMENLİK EVİ 
Eski Belediye binası olarak bilinen T.B.M.M Egemenlik Evi, günümüzde İzmir’in Hisarönü bölgesinde yer alır. Bugün TBMM Egemenlik Evi’nin bulunduğu bölgede, 13.Yüzyıl sonlarında Latinlere ait Metropol (Merkez) Kilisesi ve Cenevizliler tarafından yaptırılmış St. Pierre Kalesi bulunmaktaydı. 1402 yılında, o zamanki iç limanı doldurtarak bütün kenti yakıp yıkan Timur’un saldırısı sonucu tahrip edilen ve sonraları bir türlü onarılamayan bu kale, 1424 yılında Osmanlı yönetimince yıktırılarak, aynı alana “Ok Kalesi” adını taşıyan basit bir kale daha yapıldı. Ama bu kalenin sonu da ilkinden pek farklı olmadı. Zaman içinde birçok kez el değiştiren ve kapitülasyonlar doğrultusunda uzun süre -Osmanlı Devleti denetiminde- yabancılar tarafından yönetilen Ok Kalesi, 19.Yüzyıl sonlarında yıktırıldı ve yerine bir çok yeni yapı ile birlikte Belediye Binası inşa edildi.
Ulusal Mücadele yıllarında İzmir Müdafaa-i Hukuk Teşkilatı’nın çalışmalarına mekan teşkil eden ve uzun yıllar belediye hizmetlerinin yürütüldüğü Belediye Binası, 1970’li yıllarda belediyenin taşınmasından sonra boşaltılıp, 1991 yılında T.B.M.M. Milli Saraylar Daire Başkanlığı’na devredilerek, T.B.M.M Vakfı’nca koruma altına alındı. 1995 yılında tamamlanacak, kapsamlı onarım sonrası da T.B.M.M Egemenlik Evi adıyla İzmir’in tarihi dokusuna yeniden armağan edildi.
1997 yazından itibaren bölgenin turizm ağırlıklı yoğunluğu da gözönünde tutularak bir küttür ve sanat merkezi olarak faaliyet göstermesine karar verilen yapıda bugün, giriş katta; bir cafe-pasaj ve Milli Saraylar Daire Başkanlığı’nca hazırlanmış kültür yayınlarıyla birlikte orijinallerine bağlı kalınarak sınırlı sayıda üretilmiş tarihi Yıldız Porselenleri ve Hereke Halıları’nın satış reyonu, ikinci katta ise, Ulu Önder Atatürk’ü konu alan daimibir fotoğraf sergisiyle beraber, panelden gösteriye, sergiden dinletiye her türlü kültürel etkinliğin yapılabildiği sergi ve gösteri salonları yer alıyor. (Gerçek İzmir)
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum