24 firmaya maske cezası

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, incelemeye alınan 40 firmadan 24’üne, maske satışında fahiş fiyat artışı yaptığı gerekçesiyle idari para cezası uygulandığını açıkladı.

24 firmaya maske cezası
19 Nisan 2021 - 10:53

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Covid-19 tedbirleri kapsamında maske kullanımı ve maske satışı yapan firmaların denetiminde ortaya çıkan olumsuzlukların açıklanması için Ticaret Bakanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. 

CHP’li Gürer’in önergesini Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yanıtladı. Üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarını engellemek ve para cezası kararı almak amacıyla Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu kurulduğu açıklanırken, Gürer’in, “Haksız fiyat artışı nedeniyle hakkında yasal işlem başlatılan firma sayısı kaçtır?” sorusu da cevaplandı.

40 FİRMA DENETLENDİ, 24’Ü CEZA ALDI 

Bakan Pekcan, oluşturulan kurul tarafından, 40 firmanın incelendiğini, bu firmalardan fahiş fiyat artışı yaptığı tespit edilen 24 firmaya idari para cezası uygulandığını ifade etti. 

ÜCRETLİ MASKE SATIŞI BEDELİNİ AÇIKLAMADI

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, CHP Milletvekili Gürer’in “Ücretli maske satışı sürecinde toplam satılan maske sayısı kaçtır. Pandemi başından beri yurttaşların satın aldığı maskelere ödediği bedel toplam olarak ne kadardır?” sorusuna ise yanıt vermedi.

KİMİ CAN DERDİNDE KİMİ VURGUN PEŞİNDE

Bakan Ruhsar Pekcan’ın fahiş fiyatla ilgili idari para cezası uygulanan firmaların sayısını açıkladığını ancak uygunsuz maske üretimi yapan firmalarla ilgili verileri açıklamadığını belirten CHP Milletvekili Gürer, şu eleştiride bulundu:

“Bir tarafta canının derdine düşmüş olan yurttaş, diğer yanda fırsatçılık ve haksız kazanç peşinde koşanlar var. Ülkemizde çok dürüst üretici firmalarımız ve iş insanlarının yanında ne yazık ki insan sağlığı üzerinden vurgun yapmaya çalışan bir kesim de var. Fahiş fiyat uygulamasıyla ilgili ceza alan firmalar sadece bakanlığın saptamış oldukları firmalardır. Bir de bakanlığın tespit edemediği firmalar yok mu? Ayrıca maskelerin virüse karşı koruyup korumadığı üretimin  yanı sıra alanda da temin edilip incelenmeli ve denetlenmeli.”

UYGUNSUZ MASKE ÜRETİMİ VAKA SAYISINI ARTIRIYOR OLABİLİR Mİ?

Ömer Fethi Gürer, maske, mesafe ve temizlik ölçülerine genel olarak uyulmasına rağmen virüsün bu kadar artış göstermesinin altında, uygunsuz maske üretiminin  etkisi olabileceği de dikkate alınarak gerekli girişimlerde bulunulması gerektiğini de sözlerine ekledi. (DUVAR)

YORUMLAR

  • 0 Yorum